Jak jsme již uvedli v minulém článku moderní výstavba rodinných domů a bytů stále více preferuje stavební technologie, které nezatěžují životní prostředí v procesu výroby, výstavby a užívání stavby.
První díl seríálu: Stavební systém pro nízkoenergetické domy EUROPANEL
Moderní dům musí splnit všechny požadavky vycházející ze způsobu života vyspělé společnosti začátku 21. století. Kromě funkčnosti, vzhledu a prostorového uspořádání jsou dnes základním kritériem náklady spojené s provozem domu. Rozvoj technologií a materiálů umožnil v devadesátých letech přijít s konceptem nízkoenergetického a pasivního domu. Zjednodušeně se dá popsat nízkoenergetický dům, jako dům s náklady na vytápění 3 až 4 krát nižšími oproti klasické stavbě. Pasivní dům se prakticky nemusí vytápět vůbec, protože pro udržení tepelné pohody po většinu roku dostačují tepelné zisky z elektrospotřebičů (lednička, televize, počítač, osvětlení, sporák) a tepelné vyzařování obyvatel domu.
Tento požadavek vede stavebnictví a výrobce klasických zdících stavebních systémů k hledání vylepšení stávajících stavebních technologií a postupů.
EUROPANEL, jako moderní stavební systém, tyto požadavky na stavbu nízkoenergetických a pasivních domů splňuje již svoji podstatou. Základním prvkem je panel vyrobený slepením desek z velkoplošných orientovaných třísek (OSB) s jádrem ze samozhášivého polystyrenu, který má charakter krabicového nosníku a je překvapivě tuhý a pevný. Stěna z takovýchto panelů je potom z 95 % tvořena tepelnou izolací a dům tím získává své jedinečné vlastnosti z pohledu úspor energie na vytápění.
Systém EUROPANEL vychází z technologie strukturovaných izolovaných panelů, tedy Structural insulated panels (SIPS) původem z USA, kde se domy touto technologií staví od roku 1952. Velký rozvoj SIPS nastal v 80 a 90 letech minulého století. Systém EUROPANEL je technologie SIPS přizpůsobená podmínkám českého a evropského trhu. Z EUROPANELu lze postavit až třípodlažní budovu. My se dnes budeme věnovat slíbené stavbě bungalovu, jednopodlažního domu.
Stavba bungalovu
Dům se zakládá klasicky na základovou desku. Lehký stavební systém, ale umožňuje založit dům na základové pasy, nebo patky a základovou desku vytvořit nad zemí také z EUROPANELu. To je velmi rozšířená technologie zakládání staveb v USA. Dokonce je možné založit stavbu na zemní vruty, které si můžete představit jako vrut s plochou hlavou, ale dlouhý například 1200 mm.
Velkou výhodou jednopodlažního domu je, že neobsahuje schodiště. Schodiště totiž může být překážkou nejen pro seniory a osoby se zdravotním handycapem, ale i pro rodiny s malými dětmi. Montáž obvodových stěn a příček z EUROPANELu je velmi jednoduchá a rychlá. Protože jeden panel má plochu 3,5 metru čtverečního, stavba tak opravdu roste před očima. Každá stavba z EUROPANELu, tedy i bungalov obsahuje bonus. Tím bonusem je cca 220.000 Kč. Jak je to možné? Zděný dům má obvodovou stěnu tlustou cca 500 až 600 mm. Stěna z EUROPANELu má tloušťku ani ne třetinovou. Dům z EUROPANELu v porovnání se zděným domem má při stejných vnějších rozměrech užitnou plochu o cca 10 % větší. U domu se zastavěnou plochou 100 metrů čtvereční tak investor získá asi 10 metrů čtverečních navíc užitné plochy. Při ceně 22.000 Kč za metr čtvereční tak vlastně získává výše uvedených 220.000 Kč.
Při stavbě z EUROPANELu další peníze ušetří rychlost výstavby. Celá stavba je prováděna suchou montáží a to včetně dokončení exteriéru a interiéru domu.
Nenosné příčky, obklady stěn a stropní podhledy jsou v převážné míře řešeny jako sádrokartonové konstrukce. Na fasádu domu se většinou montuje kontaktní zateplovací systém ze samozhášivého polystyrénu se silikátovou, silikonovou nebo akrylátovou omítkou. Střešní konstrukce je vytvořena z příhradových nosníků. Volba krytiny je závislá na vkusu investora.
Bungalov na klíč z EUROPANELu je pro vás připraven k nastěhování za cca dva měsíce.
Jednoduchost montáže hrubé stavby přímo vybízí ke stavbě svépomocí.
Více informací najdete na webových stránkách www.europanel.cz.
- PR článek -