Díky sádrokartonu, kvalitním izolacím a střešním oknům můžete v podkroví vytvořit velmi útulný a funkční obytný prostor.
Půdní vestavba nemusí být přínosná jen esteticky, ale díky novým prvkům v systému suché výstavby může přinést výrazně lepší tepelnou izolaci a tím i úspory při vytápění. Při použití tzv. krokvového nástavce (od společnosti Rigips) ve spojení se stavěcím třmenem můžete vložit do konstrukce podkroví minerální izolaci až do tloušťky 400 mm. Použitím nástavce lze pod krokev přidat až o 120 mm minerální izolace více, než bylo dosud možné.
Konstrukce příček a opláštění
Nosná konstrukce příček či opláštění stěn je vytvořeno z pozinkovaných ocelových profilů CW a UW nebo může být nahrazeno konstrukcí z dřevěných hranolů. Opláštění příčky je v jedné nebo ve více vrstvách a provádí se buď deskami sádrokartonovými nebo sádrovláknitými (resp. jejich kombinací).
Od počtu konstrukcí, počtu a typu desek a objemové hmotnosti minerální izolace se odvíjí nejen hmotnost a tloušťka stěny, ale i tepelně-izolační vlastnosti, hodnoty vzduchové neprůzvučnosti (až 70 dB) a požární odolnosti (až EI 180).
Stěny a opláštění ze sádrovláknitých desek- tvrdší a pevnější
Dělící stěny a příčky se stále častěji oplášťují sádrovláknitými deskami (např.Rigidur). Hlavním argumentem pro zvolení tohoto typu desky je především několikanásobně větší mechanická odolnost, pevnost a také únosnost než u sádrokartonu. Sádrovláknité desky jsou ve výrobě lisovány pod vysokým tlakem ze sádry, papírových vláken a minerálních přísad a jsou impregnovány proti zvýšené vzdušné vlhkosti.
Vlastnosti materiálu předurčují i uplatnění konstrukcí ve výstavbě – v koupelnách, bytových jádrech, příčkách, po kterých je požadována vysoká únosnost. Stěny ze sádrovláknitých desek mají dokonce o 1/3 vyšší vzduchovou neprůzvučnost než konstrukce z plynosilikátu, takže jsou s výhodou umísťovány i do ostatních částí interiérů.
Jak na podlahy v podkroví?
Sádrovláknité desky nabízejí řešení i pro tzv. suché podlahy. Předností systému je suchý proces vč. možnosti vyrovnání do správné výšky a rovinnosti, dosažení relativně nízké skladby při docílení všech potřebných parametrů, mimo jiné i únosnosti a kročejové neprůzvučnosti. V neposlední řadě, zejména v případě rekonstrukcí, je jejich výhodou relativně nízká hmotnost. A pod tuto podlahu můžete použít i podlahové teplovodní vytápění.
A konečně – finální povrchová úprava
Konečnou úpravu povrchu sádrokartonových stěn můžete provést spárovacím (práškovým tmelem), ale také pastovým tmelem (např. ProMix Mega), který je pro finální tmelení zvláště vhodný. Pomocí sádrových omítek a stěrek (např. Rimano) dokážete snadno a dokonale sjednotit různé povrchy sádrokartonových a omítaných podkladů. Všechny stěny v interiéru pak budou dokonale hladké a na první pohled nerozeznáte, co bylo postaveno ze sádrokartonu a co z cihel.
A pak už stačí jen vybrat správnou malířskou barvu, tapetu nebo i keramický obklad a dokončit nové prostory dle vašich představ.
Podrobnější informace o výstavbě podkroví najdete v odborné literatuře, např. V knize „Sádrokarton zvládneme sami“ od společnosti Rigips. www.rigips.cz
Připevnění pozinkovaných profilů
Přišroubování krokvových závěsů
Vložení tepelené izolace z minerálních vláken
Aplikace parozábrany
Opláštění vodorovných a šikmých stěn sádrokartonovými (či sádrovláknitými) deskami a zatmelení hlavy šroubů a spár mezi sádrokartonovými deskami
- PR článek -