Dům z katalogu versus projekt od architekta
Rozdíl mezi domem z katalogu a domem, který podle našeho návrhu vytvořil architekt, je zřejmý. Zatímco u domu navrhovaného podle přání zákazníka architektem je pamatováno i na zdánlivé detaily, u domu z katalogu můžeme spoustu věcí podcenit a nechat se unést prvním i druhým dojmem. Architekt bude se zákazníkem řešit spoustu věcí – počet členů rodiny, každodenní rituály, pracovní náplň jednotlivých členů domácnosti, plány do budoucna apod. U domu z katalogu rodinných domů je zákazník většinou nadšen počítačovým modelem domu včetně zahrady a okolí a má tendenci přizpůsobovat svůj životní rytmus vybranému domu. Opak by měl pravidlem – dům by měl splňovat všechny přání a požadavky jeho obyvatel, také proto, že v něm stráví mnoho hodin každý den a hlavně mnoho příštích let.

Jaký typ domu vybrat
První věc, která bude rozhodující při výběru vhodného domu je okolní zástavba a prostředí, ve kterém se pozemek nachází. Styl domů, které obklopují náš pozemek napoví mnohé – přízemní nebo patrové domy, rovná nebo sedlová střecha. Jiný dům budeme volit do Jihočeské vesnice a jiný do horské samoty. Důležitá je také velikost samotného pozemku. Rozlehlým přízemním domem bychom se mohli zbytečně připravit o část zahrady, kde by si mohly hrát děti s kamarády nebo stát zahradní posezení s grilem.

Vhodná velikost domu
Velikost domu je dalším důležitým kritériem, od kterého se samozřejmě odvíjí i cena domu. Zajímat by nás měl hlavně počet pokojů a podlahová plocha. Počet místností i jejich velikost bychom měli vybírat s ohledem na počet členů domácnosti, jejich koníčky i povinnosti. Pokud se například jeden z členů rodiny věnuje umění nebo sportu, je třeba na ateliér nebo malou tělocvičnu pamatovat. Ani domácí pracovna již dnes není výjimkou. Mnozí živnostníci vedou část svého podnikání právě z domova a jako součást obývacího pokoje nebo ložnice není pracovna vhodná.   Na druhou stranu bychom si při úvaze o počtu místností a jejich velikosti měli zachovat střízlivý pohled na věc. S rostoucí podlahovou plochou rostou také náklady na vytápění, které tvoří až 60 % z celkových nákladů domácnosti. S odchodem dospělých dětí ztratí prostorné dětské pokoje svůj význam a dům se bude zdát o to prázdnější. Pokud máte na dům dostatek financí, investujte raději do kvality materiálů.

Pokud si nechceme přidělávat starosti a výdaje, měli bychom raději zapomenout na suterén. Místnosti, které jsou v suterénu obvyklé (kotelna, prádelna nebo úschovna kol a lyží) je možné přesunout do přízemí nebo podkroví. Většina firem s variantou úschovy sezónních věcí do podkroví počítá a mnohdy jsou také výsuvné schůdky součástí ceny. Zděná garáž také není levnou záležitostí a mnohdy může být dražší než auto, které v ní chceme garážovat. Dobrou službu při ochraně auta před sněhem a dešťovou vodou nám poskytne také garážový přístřešek.   

Foto: archiv firem RD Styl, Rodinné domy Rýmařov a Finn-Stav Ostrava