Půdní vestavby jsou stále jednou z nejdostupnějších forem bydlení. Navíc jsou půdní byty jedinečné a přitahují tudíž ty, kteří chtějí od bydlení v bytě něco víc.
Výběr vhodného podkroví pro plánovanou vestavbu není vůbec jednoduchá záležitost a řídí se jistými pravidly.
Cena versus využitý prostor
Prostor je nutno vidět v reálu a poměřit skutečné zkosení stěn. Příliš velké zkosení znamená také větší ztrátu obytného prostoru. Cena by měla odpovídat skutečnému využití prostoru. Situace je totiž diametrálně odlišná od standardního bytu, kde lze téměř beze zbytku využít celou podlahovou plochu a byt zařídit sériově vyráběným nábytkem. Cena metru čtverečního u půdní vestavby by tak měla být vždy nižší než u bytu klasického. Ke konci realizace zjistíme, že jsme využili (nebo spíše mohli využít) zhruba 70% podlahové plochy, někdy bohužel také jen 50%.
Technický stav budovy
Aspekt, který vás jako nového majitele podkroví bude zajímat více než ostatní, je technický stav střechy. Nespoléhejte se na tvrzení sousedů nebo nabízejícího, že střecha je určitě v pořádku. Nechejte ji prověřit odborníkem.
Pokud v domě není výtah, počítejte s každodenním výšlapem několika pater. Jeho realizace je záležitostí od milionu korun výše a o souhlasu s jeho vybudováním si od sousedů v přízemí můžete mnohdy nechat jen zdát.
Mnozí touží po půdní vestavbě také proto, že by rádi měli svoji vlastní terasu. Ta pochopitelně není většinou v jiném patře možná. Předem si však zjistěte, zda je její výstavba reálná a zda ani památkáři nebudou proti.
Ani se střešními okny to není tak jednoduché. Přestože toužíte po netradičním loftu plném slunce a světla, může se vám stát, že množství oken, které vám bude povoleno, udělá z vysněného bytu tmavou špeluňku. Nemluvě o arkýřovém nebo ateliérovém okně.
Orientace bytu
Část bytu, ve které bude obývací pokoj, by měla být směřována na jih nebo jihozápad. Tím se výběr značně zužuje, ale výsledek stojí za to. Na prohlídky bytů vyrážejte raději s kompasem nebo s výbornou znalostí orientace domu a okolí.
Bonbónkem při bydlení v podkroví je například krb. Jeho existence je závislá na komínové šachtě, která by měla prostorem bytu procházet. Náhražkou, která neudělá ostudu, jsou designově zdařilé krby elektrické.
Při výběru konkrétního podkroví nezapomeňte ani na zdánlivé detaily. Všímejte si okolností, které vás upoutají na první i na druhý pohled. Zda je dům po rekonstrukci, v jakém stavu jsou jeho jednotlivé části a společné prostory, kdo jsou vaši budoucí sousedé apod.
Foto: archiv firem EU Real a Olgoj Chorchoj