Ideální řešení jak usadit dům na pozemek vůči světovým stranám neexistuje a nikdy existovat nebude. Východiskem je kompromis, který sladí představy stavebníka a uživatele domu se základními principy nízkoenergetické stavby. Vodítkem pro zpracování projektu jsou řešení a postupy aplikované např. pro vzorové nízkoenergetické a pasivní domy. 

Předpokladem pro realizaci vašeho záměru je oslovení architekta, který má v oboru nízkoenergetických a pasivních staveb zkušenosti a může předložit kladné reference. Spolupráce s architektem se odvíjí od našich představ, které jsou po technické stránce zapracovány do projektu včetně usazení domu na konkrétní pozemek. Od architekta trvejte na vysvětlení, jak bude vše fungovat, proč navrhuje právě toto řešení a nakolik jsou provozně a finančně náročná.  

Nízkoenergetický dům je takový dům, který má spotřebu energie na vytápění v rozmezí 15–50 kWh/m² za rok.

Dům na míru

Nízkoenergetický dům je stavbou, která musí vycházet z vlastností konkrétního pozemku. Celkový tvar, orientace ke světovým stranám, spád pozemku, stávající zeleň i okolní zástavba mají zásadní význam pro řešení energetické bilance domu. 

Orientace domu vůči světovým stranám

Obývák prozářený sluncem

Rovněž charakter vnitřního uspořádání jednotlivých místností má podstatný vliv na pozdější energetickou bilanci. Dispozice nízkoenergetického domu je důsledně rozdělena do tepelných zón. Obytné místnosti jsou situované k jihu; chodby, schody, koupelny a WC do severní fronty domu. Vstup je navrhován nejčastěji z východu nebo ze severu. Ale pravidlem funkčního projektu je vždy respektovat specifika lokality.

Například bydlení v domě s okny směrem na jih může být příjemné v zimě, kdy lze profitovat i z tzv. solárních zisků oken, zejména při použití oken s vysokou propustností slunečního záření. V létě však dochází k přehřívání a narušení tepelné stability místností. Z hlediska topného systému mají okna zásadní vliv na energetickou náročnost stavby, u tradičně koncipované výstavby jimi uniká až 40 % energie. Okna orientovaná na jih mají pozitivní bilanci, na východ a na západ vyrovnanou. Z toho vyplývá preferovat okna na jih a minimalizovat okna na sever, které je navíc dobré osadit izolačními trojskly nebo čtyřskly. Přehřívání osluněných místností bráníme vhodným stíněním, ideálně předokenními žaluziemi nebo roletami, které kromě stínění snižují i přehřívání interiéru. V zimě naopak brání únikům tepla.

Jak ovlivňuje tvar domu energetickou bilanci?

Vzhled i tvar domu je přímo závislý na ploše ochlazovaného pláště vůči obestavěnému prostoru. Je třeba eliminovat zbytečné výstupky a navrhnout jednoduchý tvar střechy a kompaktní tvar domu vhodně orientovaný vůči světovým stranám. Důsledným řešení všech detailů jako je nezbytnost izolace proti vlhkosti a promrzání, ventilace k zabránění vzniku kondenzace par a ekonomický systém vytápění lze dosáhnout optimálních parametrů funkčního nízkoenergetického domu.

Autor: Irena Forejtová