Dřevo z našich stromů má, ať chceme nebo ne, poměrně krátkou životnost, a díky nepříznivým povětrnostním vlivům, také velmi rychle podléhá zkáze. Ale pokud si pořídíte dlažbu z exotických dřevin, s tímto problémem už si dál hlavu lámat nemusíte.
A v čem jsou tyto dřeviny vyjímečné?
- jde o velmi tvrdá dřeva s velmi nízkou nasákavostí
- mají omezenou rozpínavost, a tudíž nedochází k jejich rozpraskávání
- nepodléhají hnilobě, jsou odolné proti plísním i napadením dřevokazného hmyzu a hub
- mají podstatně delší životnost než dřevo ze stromů, které rostou u nás
- není nutné je impregnovat, i když vhodná údržba dokáže ještě zvýšit jejich odolnost a ošetření oleji zabrání ztrátě barvy
- novější druhy jsou poměrně cenově dostupné, oproti třeba klasickému teakovému dřevu
- při výrobě jsou ošetřovány parafínem
Exotické dřeviny jsou vhodné pro vnitřní i venkovní použití. Své místo našly v zimních zahradách i na venkovních terasách, v saunách nebo u bazénů.
Pocházejí z Jižní a Střední Ameriky, z tropických částí Jihovýchodní Asie a Střední Afriky. Nejznámější a nejpoužívanější jsou dozajista Cumaru, Massaranduba, Bangkirai, Ipe, Tatajuba, nebo všeobecně známý Teak.
Cumaru – dřevina pocházející z Brazílie, která je velmi tvrdá. Její povrch není hladký, ale mírně zdrsnělý.
Massaranduba – pochází z Jižní a Střední Ameriky, nejvíce se dováží z Brazílie a je to tmavé a hladké dřevo. Výborně odolává hnilobě a plísním, termitům i ostatnímu dřevokaznému hmyzu. Na povrchu mohou být miniaturní otvory, které nejsou na závadu. Tato dřevina se velmi špatně opracovává, rychle tupí nástroje, avšak za tvrdou dřinu se pak odvděčí krásnou barvou s kovovým leskem.
Bangkirai – Jedna z nejčastěji využívaných dřevin, je poměrně dostupná a také zatím cenově přijatelná. Schválně říkáme zatím, neboť se zvýšenou poptávkou roste i cena. Dováží se z Asie a má výbornou odolnost proti napadení hmyzem i plísněmi a to i bez použití impregnace. Je odolná proti oděru a při kontaktu se železem dochází k vytváření šedomodrých skvrn. Jinak je zbarvena do středně hněda. Působením slunečního záření postupně přechází do šedostříbrné barvy.
Ipe – dřevina, která se k nám dováží z Jižní a Střední Ameriky je také velmi hojně využívaná. Je známá i pod názvem Zelený eben nebo Lapacho. Je tvrdá a má velmi dlouhou životnost. Odolává termitům i nepříznivým povětrnostním vlivům. Je velmi obtížně zápalná a její barva přechází od světlehnědé přes červenohnědou až po tmavě hnědou.
Tatajuba – Dřevina s původní velmi světlou barvou, která se však časem přemění až na tmavě hnědou. Není příliš stabilní, avšak zase jí pořídíte za příjemně nízkou cenu.
Teak – klasika mezi exotickými dřevinami pocházející ze Západní Afriky a Asie. Je to jedna z nejvzácnějších dřevin. Má velmi tvrdé dřevo odolné proti vlhkosti, které se velmi dobře opracovává, a přesto je pevné a odolné. Nesesychá a má opravdu dlouhou životnost. Je absolutně odolná proti dřevokaznému hmyzu a plísním. Obsahuje olejnaté pryskyřice, díky nimž ani použité hřebíky uvnitř dřeva nezreziví.
Dlažba z těchto dřevin má stejný princip, jako každá jiná. Nejčastěji mají tvar prken a užívá se pero-drážkové spojení, při němž se k sobě jednotlivé kusy skládají jako stavebnice a postupně se fixují hřebíky nebo vruty. Někdy se používá i zámkové spojení, kdy se fixuje pouze první kus a ostatní se do sebe už jen zacvakají. Ale častěji se šroubují na konstrukci jednotlivá prkna, mezi nimiž se nechávají malé mezery.
Dlažba se pokládá na vrstvu písku nebo štěrku a následně další vrstvu kamenů a speciální konstrukce. Chcete-li zabránit prorůstání plevele a trávy, pak je vhodné použít netkanou textilii a na ní vrstvu kačírku.
S údržbou vydrží víc
Ač jsou tyto dřeviny avizovány jako prakticky bezúdržbové, starat se o ně stejně musíte. Minimálně z nich odmetat nánosy listí nebo sněhu, v létě je dobré je zavlažovat. Přeci jen jde o dřevo, které na slunci vysychá. Vhodné je také použít kvalitní olejový nátěr speciálně určený pro každý druh dřeviny, udržíte tak dlouho krásně sytou barvu a zabráníte zešednutí. Ty opravdu kvalitní stačí použít jednou za dva až tři roky.
Životnost těchto dřevin se odhaduje na třicet až padesát let.
Autor: Petra Martišková
Foto: archiv firmy Bromo s. r. o.