Plynová topidla můžete postavit kamkoliv, stačí mít plynovou bombu

Posezení s přáteli či rodinou na čerstvém vzduchu patří v českých domácnostech mezi oblíbený druh odpočinku a zábavy. Ugrilovat si něco dobrého, dát si lahodné víno nebo pivo a povídat si o všem možném, tomu se říká příjemně strávený čas. Jenže koloběh přírody je nemilosrdný a s poklesem teplot se lidé opět vrací do svých domovů a vzpomínají na příjemné večery strávené v pergolách, na terasách či v zahradních chatkách.

Stačí však málo k tomu, abyste si sezónu mohli prodloužit a grilování nepověsit na hřebík. Stačí si pořídit šikovné venkovní topidlo, které dokáže vyprodukovat dostatek tepla na to, aby vám bylo příjemně i při nižších teplotách.

Jednou z možností je plynové topidlo, jehož obrovskou výhodou je, že jej můžete dát prakticky kamkoliv, protože nepotřebuje napájení ze sítě. Žádné zásuvky, žádné prodlužovací kabely. Postačí vám pouze lahev s propan-butanem, která se umisťuje dovnitř topidla.


Foto: Galavito

Tento typ topidel je v poslední době velice oblíbený v komerčních prostorech - v kavárnách, restauracích či dalších zařízeních, kde je potřeba zákazníkům trochu přitopit, aby si mohli venku užít dobrého jídla či pití i v chladnějších měsících. Pořízení takového zdroje tepla však není nijak zvlášť nákladné a můžete jej užívat i v domácím prostředí.

V případě plynového topidla se jedná o kovový stojací hořák - buďto ve tvaru připomínajícím pouliční lampu nebo ve tvaru pyramidy. Tepelný zdroj je získáván díky propan-butanu, který je běžně k zakoupení ve vyměnitelných lahvích na čerpacích stanicích nebo u soukromých prodejců.

 

Směr tepla lze regulovat díky sklopným stříškám

Plyn je do hořáku přiváděn pomocí hadice s plynovým regulátorem a díky tomu, že je lahev ukryta uvnitř konstrukce, nijak nenarušuje celkový vzhled. Spotřeba plynu se odvíjí od toho, kde je topné těleso umístěno - zda je v otevřeném, uzavřeném nebo zastřešeném prostoru a také od toho, jakou intenzitu hoření vyberete. Tu lze totiž regulovat a díky bezpečnostní pojistce se nemusíte bát přehřátí nebo úniku plynu v případě, že se topidlo převrátí nebo že plamen zhasne kvůli silnému větru. V tom okamžiku se totiž přívod plynu automaticky vypne.

Spotřeba plynu se u jednotlivých topidel pohybuje zhruba od 0,5 kg plynu za hodinu a výkon se pohybuje mezi 3 až 13 kw. Přívod plynu je plynule regulovatelný a díky sklopným stříškám lze teplo nasměrovat tam, kam zrovna potřebujete. Teplo obvyklé sálá až do vzdálenosti kolem 9 metrů, takže je pro menší prostory k posezení ideální. Topidla jsou obvykle vyrobena z nerez oceli a vybavena kolečky, aby se s nimi dalo snadno manipulovat. Zapalování je součástí konstrukce, takže není třeba mít zapalovač ani sirky. Cena za večer, kdy je topidlo v provozu, vyjde v průměru zhruba na 50 Kč.

Plynové zářiče pořídíte zhruba od 3 000 Kč, ty kvalitnější se mohou pohybovat až kolem 15 000 Kč a výš.


Plynový zářič Goleto seženete od 4 999 Kč. Je doplněn ratanovou skříňkou na plynovou lahev, aby designově zapadl k zahradnímu nábytku. Spotřeba plynu se pohybuje mezi 450 až 870 gramů plynu za hodinu. 


Topidlo Meva ve tvaru pyramidy pořídíte od 6 599 Kč. Jedná se o nerez topidlo s regulátorem hoření, které vystačí zhruba na 11 hodin plného výkonu (v případě 10 kg lahve s propan-butanem). 

Elektrický infrazářič lze připevnit na stěnu či na strop, může být i na dálkové ovládání

Další oblíbenou variantou zahradních topidel jsou elektrické infrazářiče. Ty jsou specifické tím, že nesálají teplo přímo do prostoru, ale na osoby a objekty kolem. Dané prostory tak není třeba předem nijak vytápět, teplo si vás totiž najde ihned samo.

Oproti plynovým topidlům však mají elektrické zářiče tu nevýhodu, že musí být zapojeny do zásuvky a tak se hodí jen tam, kde je možnost přívodu elektrické energie. To však v případě venkovních teras, garáží či pergol obvykle není problém a naopak odpadá manipulace s plynovými lahvemi i jejich pravidelné dokupování.

Infrazářiče produkují infračervené světlo, které má dobrý vliv na lidskou pokožku a mohou být umístěny nejen v prostoru, jako v případě plynových topidel, ale mohou být pověšeny na stěnu, stojan či na strop, aby nijak nepřekážely.

Výkon infrazářičů se pohybuje od 500 do 2 000 W, což postačí k vytopení prostor o zhruba 15 metrech čtverečních. Hodina provozu pak vyjde v průměru na 6 až 10 Kč a topidla mohou být umístěna jak ve venkovním prostředí (pergola, terasa), tak v uzavřených prostorech (garáž, dílna, zahradní chatka).

Infrazářiče jsou vyráběny v různých designech, některé z nich mohou být dokonce ovládány dálkově. Kvalitně vyrobené elektrické zářiče jsou odolné i vůči lehkému dešti a tak se nemusíte bát, že s nimi bude po sezóně amen.

Teplo z těchto infrazářičů je považováno za velice příjemné a díky barvě i útulné, sálat začíná téměř okamžitě po zapnutí. Elektrické infrazářiče lze pořídit v základním vybavení už od 500 Kč, ty kvalitnější se pohybují od 3 do 10 tisíc Kč.



Infrazářič VeGa, který lze instalovat na zeď i na strop. Má tři stupně výkonu a celkový výkon je 2 000 W. Topidlo je možné obsluhovat dálkovým ovládáním. Cena od 4 190 Kč. 



Infrazářič Blumfeldt Hitzkopfv elegantním závěsném provedení se dvěma stupni výhřevu. Toto vytápění může být využito i jako zdroj tepla pro stájová zvířata, vytopit dokáže prostory do 9 metrů čtverečních. Pořídíte od 1 999 Kč.

Autor: Eliška Střelková

Foto: archiv firem