Kdysi tak velmi často používaná umakartová konstrukce představovala rychlé a levné řešení výstavby koupelen v hromadné výrobě bytů. Dnes na místo umakartu nastupují moderní stavební materiály. Co je důležité vědět, chcete-li přestavět bytové jádro, tedy podstatně zvýšit komfort svého bydlení?

Plánujete-li přestavbu bytového jádra, nejprve se rozhodněte, zda bude vaše nová koupelna více méně kopírovat dosavadní rozvržení, nebo se bude jednat o změnu radikální. První varianta je samozřejmě levnější i méně časově nákladná a manuálně zdatní „kutilové“ ji mohou zvládnout i sami. Pokud se rozhodnete pro variantu číslo dvě, je lepší svěřit svou koupelnu do rukou odborníkům.

Jak se to dělá 
Rekonstrukce bytového jádra znamená vyzdít vnitřní stěny, položit obklady stěn a (většinou i) podlahové krytiny a ukotvit a napojit vanu, umyvadlo a toaletu. Před výstavbou nové koupelny se obvykle stará umakartová konstrukce bytového jádra odstraní. Ovšem je-li vaše jádro jen staré a vypadá neesteticky, avšak není zplesnivělé či z jiného důvodu naprosto nevyhovující, existuje i řešení s využitím obkladových desek. Taková úprava samozřejmě bude trvat kratší dobu, ale na druhou stranu nevyřeší například problém zprohýbané stěny jádra.

Jak dlouho to bude trvat a kolik vás to bude stát
Pokud se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci, rozhodně nečekejte, že bude taková přestavba hotová za dva dny. Podle rozsahu rekonstrukce a počtu řemeslníků, kteří se jí budou věnovat, se může doba, kdy budete muset „bydlet na staveništi“ pohybovat přibližně mezi 5 a 10 dny. Cena je přirozeně také velmi variabilní (záleží na použitých materiálech, velikosti koupelny a mnoha dalších faktorech), nejčastěji se však pohybuje kolem 100 tisíc korun.

Co je ještě důležité vědět
V určitých případech byste mohli potřebovat stavební povolení. Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu však není vyžadováno v případě stavebních úprav (tedy i rekonstrukce bytového jádra), pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost. V tom, zda se vás nutnost stavebního povolení a následné kolaudace a získání revizních zpráv týká, nebo ne, by vám měla být schopna poradit firma, kterou si na přestavbu najmete, jedná-li se o skutečné odborníky. Mnohé firmy v rámci svých služeb nabízí i pomoc s vyřízením případných nutných formalit.

Jak financovat
„Veškeré bytové potřeby včetně přestavby bytového jádra lze financovat ze stavebního spoření, případně pomocí úvěru. Svým klientům poskytujeme možnost získat úvěr ze stavebního spoření či překlenovací úvěr s výhodnou úrokovou sazbou. Úvěr můžete získat, i když nemáte naspořené vlastní finanční prostředky, a lze jej kdykoli splatit bez sankcí,“ říká Ing. Jana Koudelková vedoucí odd. metodiky spoření a úvěrů Raiffeisen stavební spořitelny a.s.

Autoři: Tomáš Vášáry, RSTS a Helena Odstrčilová, IDMZ