Obrázek 1: původní půdorys
Proto se rozhodli spolupracovat na úpravách s architektem, aby vše stihli v určeném termínu a byli si jistí, že úpravy v sobě obsahují veškeré jejich požadavky.
Obrázek 2: navrhovaný půdorys
Hlavní změna se odehrála v oddělení společné a klidové zóny. Samostatné WC s umývátkem bylo zvětšeno a doplněno sprchou. Vstup ke druhé koupelně a ložnici rodičů byl oddělen průchozí šatnou. Po obou stranách byly navrženy vysoké šatní skříně s vestavěnou pračkou a sušičkou, umožňují uvolnění dispozice v dalších místnostech. Ložnice rodičů tak je situována do klidové zóny spolu s koupelnou a šatnou.
Oba dětské pokoje jsou umístěny ke druhé menší koupelně. Při řešení vnitřního vybavení bylo uvažováno s tím, že v jednom z pokojů bude patrové lůžko pro 2 starší děti a v druhém pokoji bude nemladší ratolest, aby při ještě nutném odpoledním spánku bylo v klidu. Starší děti si pak mohou v tuto dobu hrát a večer je také jejich doba spánku oproti mladšímu sourozenci posunuta.
Z velkého obytného prostoru můžeme vstoupit do pracovny, která běžně slouží oběma rodičům a v případě potřeby se roztažením sedačky může změnit na hostinský pokoj.
V centru obytného prostoru je nosný sloup, se kterým jsme se museli při koncepčním prostorovém řešení vyrovnat. Sloup byl využit jako dělící prvek mezi jídelnou a obývákem a byl citlivě vkomponován do policové sestavy. V levé části dispozice byla koncipovaná kuchyň s dostatečným vybavením pro velkou rodinu. Pracovní deska je umístěná u okna s výhledem na terasu, v ploše je integrován dřez se sklopnou kuchyňskou baterií. Na kuchyň navazuje jídelna s velkým jídelním stolem pro 4-5osob. druhá část místnosti je určena společnému setkávání rodiny, je zde umístěno sezení s TV a nábytkovou stěnou.
Celek byl podřízen nejen odlehčenému vzhledu, ale hlavně funkčnímu provozu. Výběr materiálů byl nejen praktický, ale také podporoval designové řešení celku. Kombinace tmavší podlahové krytiny v obytné části a pracovně umožňuje vytvořit působivý kontrast se světlým nábytkem, s lakovanými i čalouněnými plochami. Světlá dlažba v předsíní a šatně prosvětluje pocitově prostory bez denního osvětlení. Světlá plovoucí podlaha je navržena i v dětských pokojích a ložnici rodičů. Na této podlaze se dobře odráží barevné nábytkové prvky a doplňky u dětí i tmavší dýhovaný nábytek v ložnici. Celkový dojem umocňují tónované výmalby a interiérové osvětlení spolu s textilními dekoracemi.
V koupelně rodičů byly zvoleny 3 odstíny jednobarevného obkladu-smetanová, žloutkově žlutá a olivová-pro odlišení různých interiérových částí koupelny. Spolu s bílými zařizovacími předměty vytváří elegantní dojem. V dětské koupelně jsou vybrány 2 formáty obkladu-běžný 20x20cm v kombinaci s mozaikou 5x5cm. Výběr barev-bílá, banánová a námořnická modř navozují veselý a hravá charakter.
Celek je řešen ne módně, ale nadčasově.
Autor projektu: ing. arch. Šárka Daňková, AZ bydlení s.r.o.
Podklady: autor