Při jakékoliv činnosti, která je spojená s odklízením následků po povodni, nezapomeňte používat ochranné pomůcky! Myslete na své zdraví a používejte rukavice, roušky a holínky. Důležité je rovněž pravidelné mytí rukou. Pokud není k dispozici čistá voda, skvěle poslouží bezoplachové desinfekční mýdlo.
Odčerpejte vodu
Jakmile velká voda opadne, je třeba co nejdříve z příbytků a sklepů odstranit i její pozůstatky. Perfektními pomocníky v boji s vodou jsou čerpadla, kterými zbylou vodu vyčerpáme mimo dům. Hodí se rovněž k odčerpávání vody z domů a zahrad. Pokud nemáte čerpadlo k dispozici, použijte velké nádoby a jimi vodu z interiérů vynášejte. Je však třeba dávat pozor, kam vodu z kýblů vyléváte. Zem je po povodních tak nasáklá, že žádnou další vodu nedokáže pojmout. Než kýble s vodou vylijete, ubezpečte se, že vámi vybrané místo je sušší a voda vám tak nenateče zpět do domu. Poté, co bude voda odčerpána, můžete začít vynášet na vzduch poškozený majetek – nejrůznější nábytek a další vybavení domova či sklepa. Právě na čerstvém vzduchu schne vše nejlépe, ale raději hlídejte oblohu, zda nehrozí další déšť. Některé věci bude možné zachránit (plastový nábytek, kovové a skleněné věci, které přežily), jiné budou bohužel na vyhození - elektronika, dřevěný a čalouněný nábytek.
Odstraňte bahno a další nečistoty
Po odčerpání vody je třeba se pustit do odstraňování nánosů bahna. S „mokrým“ úklidem zejména venku pomůže tlaková myčka – úklid je s ní v porovnání s ručním mytím mnohem snazší a rychlejší. Některé typy tlakových myček jsou uzpůsobeny na úklid silně znečištěných povrchů. Tlaková myčka vám může pomoci s úklidem nejrůznějších znečištěných zařízení, strojů, automobilů, chodníků, teras apod. V místech, kde není použití tlakové myčky možné, si musíte vystačit s lopatou a odklízet bahno ručně. Na drobnější nánosy můžete použít například stěrku na podlahu, smeták nebo velký hadr.
Vyklízení zatopeného sklepa
Vyklizený a vytřený sklep po povodni
Seškrábejte omítku
Poté, co odklidíte bahno, pusťte se do seškrabávání staré omítky. Pokud by se neodstranila, začaly by se na ní vytvářet plísně. Starou omítku je třeba otlouct zhruba půl metru nad zatopenou částí. Jestliže byla hladina vody v pokoji nebo ve sklepě skutečně vysoko, odstraňte raději omítku celou. K tomu vám poslouží nejrůznější nářadí, jako je kladivo či sekáč. Nejrychleji vám půjde práce od ruky, když použijete pneumatické kladivo. Místnost je následně nutné ještě jednou zamést a uklidit, aby v ní nezůstala špína a prach.
Vysušujte zdivo
Prázdné pokoje bez omítek, které jsou v rámci možností čisté, můžete začít vysoušet. S tím vám může pomoci řada přístrojů, například vysoušeče, ventilátory, víceúčelové sušičky, nebo teplovzdušné solární panely. Vysoušení může trvat i několik dní, ale je potřeba, aby zdi byly dokonale suché. Pokud by zůstaly vlhké, mohla by nová omítka po nanesení začít praskat a plesnivět.
Dezinfikujte
Současně s vysoušením je třeba začít i s desinfekcí, protože voda z rozlitých řek bývá často silně znečištěná. Celý pokoj či sklep je tak nutné kompletně vydesinfikovat a vyčistit čisticími prostředky. Desinfekcí se musí umýt nejen zdi a podlahy, ale také veškerý nábytek a vybavení, které se v dané místnosti nacházelo v době záplavy.
Natírejte, omítejte, malujte
Pokud máte již připravenu suchou a čistou místnost, můžete začít s nanášením nové omítky a malby. I když máte pokoj vysušen, vyberte si takové výrobky, které jsou vhodné do vlhkých prostor. Nemají totiž takové sklony k praskání a umožňují, aby se pokoj sám dále vysoušel. Pro zdění i omítání se hodí například univerzální vápenocementová malta, na výmalbu zase matná disperzní interiérová barva, která je paropropustná, bez rozpouštědel, vyniká vysokou otěruvzdorností za mokra a má nejvyšší krycí schopnost. Před samotným malováním je dobré stěny penetrovat, protože se tím zpevní nová omítka. Nakonec je doporučováno místnost nabílit speciální protiplísňovou barvou.
Zbavte se staré podlahy
S největší pravděpodobností bude potřeba vyměnit i vodou zničenou podlahu. Po vymalování pokojů tak pro vás práce bohužel nekončí. Je nejvyšší čas pustit se do pokládky nové podlahy.
Aktualizováno: 18.9.2024
Text a foto: redakce