Z logiky věci plyne, že při výstavbě dvou rodinných domů zároveň musí dojít k finanční úspoře. Dvojdomy a jejich dispozice jsou většinou zrcadlově identické, na domu je méně oken, ušetří se na fasádě apod. V zásadě lze s takový názorem souhlasit, proč ale rozlišovat dvojdům a rodinný dům se dvěma byty?
Jaký je rozdíl mezi dvojdomem a domem se dvěma byty
Z vyhlášky č. 499/2006 Sb. v platném znění plyne, že na jednom stavebním pozemku je možné umístit jeden rodinný dům, a ten může mít až tři bytové jednotky. V takovém případě tedy hovoříme o rodinném domě s jedním, dvěma nebo třemi byty.
Oproti tomu dvojdomem se rozumí rodinný dům, tvořící jednu hmotu, kdy každý byt je umístěn na samostatné stavební parcele, dá se tedy popsat i jako dva, nebo tři domy spojené v jeden.
Toto je zásadní rozdíl, a je potřeba vědět jaké jsou možnosti v dané lokalitě určené pro výstavbu. Často se stává, že výstavbu dvojdomů nebo trojdomů územní plány nebo stavební úřady nepodporují.
Pokud tedy řešíte to, že byste rádi postavili rodinný dům se dvěma byty, jsou Vám k dispozici dvě cesty, a při obou můžete využít nabídky typových projektů.
Jaký je rozdíl v projektové dokumentaci dvojdomu a domu se dvěma byty
Pro dvojdům, je potřeba zpracovat projektovou dokumentaci pro každou polovinu samostatně, jelikož na všech výkresech a technických zprávách musí být uvedeno jiné číslo pozemku. Jinak je dům zpravidla identický, pouze zrcadlově otočený. V takovém případě je pak cena projektu tvořena plnou cenou první poloviny, za dokumentaci druhé poloviny dvojdomu se účtuje 50% standardní ceny.
V případě, že se projektová dokumentace zpracovává jako projekt domu se dvěma byty, je účtována pouze jedna cena projektu.
Obr.: Půdorys dvojdomu - Půdorys domu se dvěma byty
Musí být každá polovina dvojdomu, nebo domu se dvěma byty identická?
Nemusí. Nejjednodušším způsobem, jak vytvořit dispozici dvojdomu, nebo domu se dvěma byty je zrcadlit a spojit vyhovující dispozici rodinného domu. To samozřejmě nemusí vždy splnit uvažovaný způsob využit rodinné domu. Je tedy možné upravovat dispozici každé poloviny dvojdomu při zachování zastavěné plochy, nebo spojit dvě absolutně rozdílné dispozice. Typickým příkladem mohou být následující dva scénáře:
1. Stavím si rodinný dům pro sebe a svou rodinu, a chci postavit i druhý pro své rodiče
Pro tuto situaci jsme do naší nabídky zařadili dva nové typové projekty, řešící tuto situace:
Bungalov Mirka 1.01 nabízejí dispozice 4+kk a 2+kk. Vše je spojeno v jednopodlažní dispozici ve tvaru písmena „L“, takže celá hmota bungalovu působí na venek jako jeden rodinný dům. Každý z bytů má svůj vlastní vstup.
Obr.: Mirka 1.01
Druhým typovým projektem je rodinný dům Viktorie 1.01. Ten v přízemí domu nabízí 2+kk byt a v druhé polovině byt 4+kk. Dům má jeden vstup, ze zádveří se pak vstupuje do jednotlivých bytů. Obývací část tohoto bytu je v přízemí, v podkroví se pak nachází klidová část s ložnicemi.
Obr.: Viktorie 1.01
2. Stavím si rodinný dům pro sebe a svou rodinu, druhou polovinu domu budu pronajímat
Pro tuto situaci jsme do naší nabídky zařadili dva nové typové projekty, řešící tuto situace:
Bungalov Mirka 2.01 nabízejí dispozice 5+kk a 4+kk. Vše je spojeno v jednopodlažní dispozici ve tvaru písmena „L“, takže celá hmota bungalovu působí na venek jako jeden rodinný dům. Každý z bytů má svůj vlastní vstup.
Obr: Mirka 2.01
Druhým typovým projektem je rodinný dům Viktorie 2.01. Ten nabízí spojení dispozic 5+kk a 4+kk. Dům má jeden vstup, ze zádveří se pak vstupuje do jednotlivých bytů. Větší má v přízemí kromě, kuchyňského koutu s obývacím pokojem, koupelny WC a technické místnosti ještě pokoj pro hosty. V podkroví se pak u obou bytů nachází klidová část s ložnicemi a koupelnou.
Obr.: Viktorie 2.01
Co říci závěrem
Pro výstavbu rodinného domu se dvěma byty, nebo dvojdomu můžete využít nabídky typových projektů dvojdomů. Každá polovina domu lze libovolně upravovat. Případně lze na míru vytvořit i takový rodinný dům, kde každý byt bude rozdílný, a to bud spojením dvou různých typových projektů, projektem individuálním, nebo přesně podle Vaší představy.
V případě zájmu o konzultaci Vašeho záměru nás bezplatně kontaktujte na info@arch-krivka.cz, nebo 211 155 190.
- PR článek -