Dům z katalogu

Typové projekty jsou vhodné pro stavebníky, kteří nemají zcela jasnou a konkrétní představu o svém domě a chtějí také ušetřit za konzultace a za vypracování projektu individuálního. Nutnou podmínkou ovšem je, aby nejasná představa po prostudování všech dostupných katalogů dostala jasné obrysy.

Výhody typových projektů:

- příznivá cena projektu,
- dopředu známá cena domu na klíč,
- jednoduchý výběr v tištěném katalogu nebo na internetu,
- široká nabídka domů ve všech kategoriích – klasické, moderní, přízemní patrové, zděné, dřevostavby, samostatně stojící, domy do řadové zástavby, luxusní, nízkoenergetické nebo pasivní,
- možnost srovnání jednotlivých projektů dle dostupných kritérií (rozměry, cena, počet místností, vizualizace apod.),
- možnost navštívit vzorový dům,
- téměř okamžitá dodávka projektu.

Typové projekty rodinných domů od zavedených firem jsou navržené podle posledních evropských trendů z oblasti architektury, ergonomie, stavební fyziky a splňují všechny požadované normy. O kvalitě typových projektů vypovídá také množství domu dle nich postavených.

 
Co obsahuje typový projekt?

Typové projekty rodinných domů splňují všechny atributy přílohy k žádosti o vydání stavebního povolení nebo ohlášení stavby a svým rozsahem slouží stavebníkovi jako realizační projekt s velmi podrobným zpracováním. Obsahují architekturu s řadou výkresů a detailů, technické zprávy, všechny profese a statiku domu, rozpis materiálů, výkaz výměr a podrobný položkový rozpočet stavby.

Co když chcete typový projekt změnit?

I když nabídka typových projektů od velkých firem je v současné době již velmi pestrá, může mít stavebník individuální požadavek na úpravu a změnu projektu. Takováto změna by měla být předem odsouhlasena s autorem projektu a je potřeba počítat s tím, že si tyto změny stavebník zaplatí v závislosti na jejich rozsahu.

Má typový projekt nějaké nevýhody?

Určitě má, ale pro některé šťastlivce těch nevýhod může být velmi málo. V prvé řadě je třeba počítat s tím, že každá stavební parcela je jiná, a tak není možné do typového projektu zahrnout osazení domu na pozemek, ani technické možnosti napojení na inženýrské sítě. Toto doplnění je potřebné si nechat za příplatek provést projektantem od příslušné společnosti nebo si zajistit projektanta vlastního.  

 
Projekt na míru

Velkou nevýhodou individuálního projektu je, že cenu položkového rozpočtu lze zjistit až na konci všech projektových prací. Cena zdánlivě malého a jednoduchého domu se vlivem maličkostí a použitých materiálů může vyšplhat do závratných výšin. Stavebník pak může být nemile překvapen, že projekt, který si objednal, přesahuje o padesát nebo i sto procent jeho finanční možnosti. Toto je potřeba řešit v průběhu komunikace s projektantem na základě alespoň předběžného rozpočtu. Na druhou stranu, pokud se obrátíte na skutečné odborníky, budete mít originální dům zcela podle vašich, který dokonale zapadá do okolní krajiny. Mnohdy vám také projektant poradí řešení, které by vás samotné nenapadlo a v typových projektech byste jej proto nehledali. Cena individuálního projektu je většinou vyšší než u projektu typového. Vezmeme-li však v úvahu, že obsahem individuálního projektu je také osazení na pozemek, napojení na inženýrské sítě a často také vyřízení stavebního povolení, nemusí být rozdíl v konečných cenách nijak dramatický.

Autor: redakce ve spolupráci s firmou Euroline Bohemia s.r.o.

Foto: archiv firmy Euroline Bohemia s.r.o.