Použít je můžete jako systém oplocení nebo jako doplněk na obytnou zahradu. Jejich užití je opravdu velmi široké a v podstatě i neomezené. Záleží jen a jen na vás, kam všude se vám budou tyto tvarovky hodit.

Začínáme od začátku

Rozhodnete-li se pro stavbu rodinného domu právě s tímto zdícím systémem, pak můžete začít skutečně přímo od základů. Systém Face Block® má totiž ve své nabídce i ztracené bednění, které se používá do základových desek. Dále pak speciální typy tvarovek pro výstavbu nosných stěn, příček, překladů a věnců. Ovšem při práci s tímto systémem je stejně jako u ostatních typů zdiva nutné dodržovat přesné pokyny od výrobce. Jen tak docílíte kvalitní, bezpečné a na pohled dobře vypadající stavby.

Tvarovky jsou vyráběny z betonu sériově. K jejich výrobě je užíván především přírodní a léty prověřený materiál jako je drcený kámen, cement a písek. Při práci s tvarovkami Face Block® je nutné zabránit jakémukoliv kontaktu s vodou a to i při stavbě až do jejího zastřešení. Na povrchu tvarovek se, zmoknou-li, utváří nevzhledné fleky. Pro zdění se používá klasická cementová malta a je potřeba opravdu zkušeného řemeslníka, neboť přesný rozměr tvarovek vyžaduje i přesné položení. Stejně jako je potřeba ruka zkušeného zedníka, tak je nutné mít dokonale rovnou podkladovou konstrukci. Dále je nezbytné myslet na smršťování a tepelnou roztažnost zdiva, které se řeší dilatačními spárami, jejichž doporučovaná šíře je deset milimetrů. Pokud se rozhodnete pro sendvičové zdivo, pak výrobci i odborníci doporučují zdít vnější i vnitřní stranu současně spolu s tepelnou izolací. Na věnce, které mají ztužit celou stavbu, se používají speciální tvarovky typu HX 101/19.

Pokud použijete tvarovky na výstavbu zídek nebo oplocení, pak se doporučuje zakončit je zákrytovými deskami, které jsou vybaveny okapovou drážkou, jež má za úkol svádět dešťovou vodu.

Nespornou výhodou tohoto zdícího materiálu je, že v případě opravdu dobře odvedené práce není nutné použít žádnou další povrchovou úpravu. Můžete jej nechat tak, jak je, eventuelně jej pouze natřít nebo opatřit tenkou vrstvou omítky. Výrobce navíc garantuje trvanlivost fasády po celou dobu životnosti objektu a velmi dobře je na tom i trvanlivost samotného povrchu tvarovek.

K dostání jsou tvarovky v různých odstínech a barvách tak, že uspokojí i toho nejnáročnějšího zákazníka. Jednotlivé barvy mezi sebou můžete podle svého vkusu kombinovat. Vybrat si můžete z hladkých tvarovek nebo štípaných, jejichž povrch připomíná povrch kamene a je velmi zdobný. Oba typy se dají spolu velmi zajímavě kombinovat.

Když chcete trochu ušetřit

Pokud se vám líbí štípané tvarovky, ale nechce se vám do nich tolik investovat, pak vyzkoušejte radu výrobců, jak ušetřit. Štípané tvarovky vypadají velmi hezky především u nejrůznějších typů oplocení a zídek. Nemusíte si je odpírat, jen namísto celoštípaných tvarovek sáhněte po typu HX 2/19/B, které mají jednu stranu štípanou a ostatní zůstávají hladké. Můžete si pak postavit zeď se štípanou stranou, nebo různě podle vaší fantazie kombinovat hladké a drsné strany a vytvořit tak zajímavě strukturovaný povrch. Podle odborníků takto můžete ušetřit až pětatřicet procent celkových nákladů. Kombinovat můžete nejen tvary, ale také barvy, docílíte tak docela jistě jedinečného vzhledu.

Autor: Petra Martišková

Foto: archiv firmy Presbeton