Při ní používaná termokamera nám umožní vidět stavbu zcela jiným způsobem, než jsme zvyklí, a vidět věci, které možná zatím jenom tušíme.

 
Jak pracuje termokamera?

Termokamera nekontaktním způsobem snímá infračervené záření vyzařované z povrchu objektu. Záření je přes speciální objektiv a čip transformováno na nám viditelný obraz. Termosnímek z termokamery je poté korigován a vyhodnocován pomocí speciálního programu.

Je třeba zdůraznit, že řada nedostatků stavební konstrukce je z termogramu na první pohled patrná i laikovi, avšak komplexní a kvalifikované vyhodnocení termosnímků mohou provádět pouze specializovaná diagnostická pracoviště.     

Kvalita termokamery je shodně jako u digitálních fotoaparátů posuzována především dle rozlišení použitého čipu. Moderní typy umožňují současné pořízení termosnímku a reálné fotografie. Tím se výrazně zvyšuje její názornost a vypovídací schopnost.   

Příklady použití termokamery pro vyhledávání tepelně-technických závad v obvodových pláštích budov

Zděný rodinný dům - stáří cca 23 let, okna před výměnou

Na termografiích níže jsou zřetelně vidět tradiční místa, kudy nám teplo nejčastěji ve velké míře 24 hodin denně z objektu uniká. Jedná se především o oblasti překladů, věnců a soklu. Tyto nedostatky budou odstraněny zateplením objektu fasádními polystyrenovými deskami tl. 120 mm a soklovými deskami tl. 100 mm.

Při návrhu i vlastním provádění detailu soklu dochází často k závažným chybám a to jak u jednovrstvých, tak u vícevrstvých zateplených stěn.

Vytvořit kvalitní detail soklu bez výrazného tepelného mostu není však složité ani drahé. Potřebujeme k tomu pouze základní znalosti a kvalitní izolační materiál, který je pevný, má minimální nasákavost, výborně tepelně izoluje, nevzlíná vlhkost a umožňuje dobrou aplikaci (například izolační desky Perimetr, soklové nebo drenážní desky Rigips).

Ukázka správné izolace spodní stavby, soklu rodinného domu:

 

Rodinný dům – novostavba z cihel typu THERM tl. 440 mm

Na termosnímcích níže jsou zřetelně vidět oslabená místa. Protože nebyla použita tzv. teplá malta, jako výrazné tepelné mosty se kromě uložení překladů a ocelových prvků zobrazily veškeré maltové spáry. Budova bez zateplení by byla zařazena do třídy energetické náročnosti C. Investor se rozhodl pro zateplení fasádními polystyrenovými deskami   tl. 80 mm.

 
Takto vypadá termosnímek u kvalitně zatepleného nízkoenergetického domu. Kvalitně zateplené stěny nevykazují jakákoliv oslabená místa a jejich teplota se blíží teplotě okolí. Použité trojité zasklení vykazuje pouze mírně vyšší teplotu, než je teplota stěny. Budova je zařazena do třídy energetické náročnosti A.

 
Závěr

Zvyšující se poptávka po energeticky úsporných stavbách vyžaduje používání moderních technologií jak pro jejich stavbu, tak pro kontrolu jejich kvality.

Zlepšování dostupnosti termografie a zvyšující se nároky na úroveň a kvalitu tepelně technických parametrů konstrukcí jsou hlavními důvody, proč se s termografií budeme na stavbách setkávat stále častěji.

- PR článek -