Zvolte pletivo v plastu, vydrží vám déle

Obecně existují dva základní typy pletivových plotů - pozinkované a poplastované. Základem obou dvou typů je ocelový drát, který je speciálním strojem spleten do stejně velkých ok. Síla drátů se pak běžně pohybuje od 2,15 mm po 2,5 mm. Pokud hledáte finančně dostupné oplocení, pak je pletivový plot pro vás tím pravým. I tak se ale vyplatí si trochu připlatit.

Pokud totiž zvolíte levnější pozinkovanou variantu, počítejte s tím, že se o plot budete muset starat a pravidelně jej natírat. Když si však o něco málo připlatíte, můžete si pořídit poplastovaný plot, který je zcela bezúdržbový. Plast je odolný vůči oděru i ohybu, není třeba jej opatřovat novými nátěry a může vám vydržet nepoškozený až 20 let.

V dnešní době se navíc nemusíte spoléhat na okoukanou klasiku, ale na objednávku si můžete nechat udělat i okrasný plot se složitějším vyplétáním. Existují také různé barevné variace, od bílé, po šedivou, hnědou či červenou. Na rozdíl od klasické zelené však tyto barvy mohou časem ztratit na intenzitě.

Nezapomeňte na stavební povolení

Pokud se chystáte k výstavbě plotu, nejdříve si zjistěte, zda k tomu vůbec budete mít povolení. I na obyčejný pletivový plot se totiž vztahují stavební předpisy a tak je třeba vše nahlásit. Na stavbu není potřeba armáda dělníků, ale druhý pár rukou se určitě hodí. Základem stavby jsou sloupky, mezi které se pletivo natahuje.

Kovové sloupky je třeba zabetonovat do země, začněte nejprve těmi rohovými, které by měly být opatřeny vzpěrami. Nezapomeňte při tom na vodováhu, díky níž zkontrolujete, zda jsou sloupky v rovině. Až budete mít tento základ hotový, přistupte k napnutí pletiva. K tomu vám pomůže tzv. napínací drát, který už je v pletivu buďto zabudovaný, nebo jej můžete využít samostatně.

Na kratší ploty je vhodné pletivo se zapleteným napínacím drátem, které napnete například pomocí ráčny. U delších plotů se však vyplatí nejprve napnout drát samostatně nahoře i dole a poté na něj teprve pletivo připevnit. Co se týče mezery mezi plotem a zemí, jako ideální se uvádí výška 5 centimetrů. Pokud zvolíte pozinkovanou variantu, plot nebude v trávě vlhnout a zabráníte jeho korozi.

Zdá se vám pletivo nevzhledné? Vysaďte k němu živý plot

Pletivový plot má tu nevýhodu, že není příliš vzhledný a navíc je přes něj oproti jiným typům oplocení vidět. Tento nedostatek však můžete napravit tím, že k pletivu zasadíte živý plot. V takovém případě se však určitě rozhodněte pro poplastované pletivo, které bude vůči narůstajícím keřům odolné.

V případě pozinkovaného plotu je nutná jeho údržba. Pozink časem zoxiduje, může dojít ke korozi, a tak je třeba vybrat správné antikorozní barvivo, které se musí pečlivě nanést do všech záhybů.

 

Autor: Eliška Střelková

Foto: archiv firem Vrutex, ADH ploty