Zveme Vás na veletrh DŘEVOSTAVBY 2009, který proběhne v Praze v Letňanech od 26.2.-1.3. 2009.

Od roku 1989 prošla celá naše společnost bouřlivými změnami. I stavebnictví prošlo rychlým organizačním a technologickým vývojem. Na trhu se objevila řada nových stavebních materiálů, technologických postupů, zařízení a je možné tvrdit, že vznikly i nové obory - např. celá oblast suché výstavby.

Nové materiály a technologie otevřely investorům možnosti klást nové požadavky na vlastnosti realizovaných staveb. Pomalu končí doba „podnikatelského baroka“, nevkusných přezdobených domů stavěných spíše pro efekt než pro užitnou hodnotu.

Dnešní zákazník si žádá moderní účelný rodinný dům postavený rychle a čistě s minimálními náklady na provoz. S růstem cen energií roste zájem o stavbu domů „nízkoenergetických“ nebo „pasivních“. Zatímco u klasicky stavěných domů se ročně spotřebuje na vytápění jednoho metru čtverečního cca 150 – 200 kWh, nízkoenergetický dům má roční měrnou potřebu tepla na vytápění maximálně 50 kWh/m2. Pasivní dům má spotřebu ještě nižší, maximálně 15 kWh/m2.

Tyto nové standardy znamenají nový přístup k procesu výstavby ze strany stavebníka, architekta, projektanta i dodavatelské firmy. Moderní výstavba tedy pomalu opouští zaběhnuté technologie cihla-beton.

Podle údajů Centra pasívních domů jsou tři čtvrtiny z postavených pasivních domů v čechách řešeny jako dřevostavby. Je to logické, protože tepelnou izolací je vyplněn celý průřez obvodové stěny domu. Většina postavených dřevostaveb je řešena metodou staveništní montáže. Na základovou desku se naveze řezivo, desky, vata a montážní parta postaví dům. Tento způsob je velmi náročný pro montážníky i stavební dozor, protože uhlídat správné a kvalitní provedení nosné konstrukce, její vyplnění tepelnou izolací, bezvadné provedení parotěsné zábrany a všech dalších detailů stavby je náročné i pro zkušené a v oboru vzdělané odborníky.

Ve snaze zkvalitnit výstavbu dřevostaveb, zlepšit jejich vlastnosti a zjednodušit proces jejich realizací byl před léty v USA vyvinut stavební systém SIP (Structural Insulated Panels = Strukturované izolované panely), který zcela zásadním způsobem usnadnil a zkvalitnil realizaci dřevostaveb. Pro své unikátní vlastnosti se rozšířil po celých Spojených státech a Kanadě, tedy v zemích s největší tradicí ve výstavbě dřevěných domů. Čas prokázal, že systém je vhodný pro použití v různých, klimaticky náročných podmínkách, které na území Severní Ameriky panují, neboť domy z tohoto systému se staví v drsných severských oblastech s tuhou zimou na severu USA a v Kanadě i na slunečné Floridě nebo na vyprahlém a suchém Středozápadě.

Technologie SIP byla základem vývoje stavebního systému EUROPANEL. Hlavním záměrem bylo vytvořit moderní stavební systém přívětivý k životnímu prostředí, určený pro výstavbu nízkoenergetických domů, maximálně uživatelsky příjemný pro architekty, projektanty, stavební firmy a hlavně pro konečného uživatele. Stavební systém EUROPANEL umožňuje splnění všech snů o kvalitně a rychle postaveném domě s minimálními náklady na vytápění a provoz.

Základním stavebním prvkem systému EUROPANEL je sendvičový samonosný panel. Plášť panelu je z desek OSB 4 (ty jsou odolné proti vlhkosti), které jsou celoplošně slepeny s jádrem ze stabilizovaného samozhášivého polystyrenu. Panely jsou zatížitelné v celé ploše a po celém obvodu, proto je možné je použít na nosné obvodové stěny a nosné příčky a také jako panely podlahové nebo střešní.

Panely jsou vyráběny ve čtyřech tloušťkách v několika rozměrových řadách. Součástí systému jsou také materiály pro dřevěné podpůrné konstrukce stropu a krovu a také potřebný montážní a spojovací materiál. Stavební systém EUROPANEL je ucelený souhrn všech potřebných prvků, nutných pro realizaci hrubé stavby domu. Výroba panelů je certifikována a dozorována Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským se sídlem v Praze.

Dřevěné prvky systému jsou vyrobeny z nejmodernějších konstrukčních materiálů KVH a BSH. Hranoly KVH jsou dřevěné čtyřstranně ohoblované stavební hranoly, vyrobené délkovým nastavením pevnostně tříděného řeziva. Hranoly BSH jsou lepené lamelové nosníky, vzniklé slepením dřevěných, délkově nastavovaných lamel tl. 40 mm do kompaktního bloku. Touto technologií je možné vyrábět nosníky v široké škále profilů v potřebných délkách. Zásadní výhodou těchto moderních dřevěných materiálů je jejich ekologická nezávadnost. Tyto moderní materiály jsou při výrobě vysušeny na 15 % vlhkosti, což plně odpovídá požadavkům příslušných stavebních norem pro použití dřevěných materiálů ve dřevostavbách. Takto vysušené dřevo je odolné proti napadení hnilobami, plísněmi i dřevokazným hmyzem a proto jej není nutné impregnovat chemickými prostředky.

Realizace domů ze stavebního systému Europanel pro jednotlivé klienty provádějí odborně proškolené a certifikované stavební firmy. Síť těchto firem je rozprostřena po celé České republice a na Slovensku a stále se rozšiřuje. Většina firem, stavících domy pro své klienty ze stavebního systému EUROPANEL, nabízí svým zákazníkům kompletní servis od výběru vhodného domu z katalogu svých projektů nebo vytvoření nového a originálního projektu rodinného domu podle přání až po kompletní realizaci domu na klíč.

Samotná stavba se svým průběhem nijak zásadně ve svém členění neliší od průběhu výstavby jinou technologií, je však rychlejší a úspornější. Po dokončení projekčních prací je potřeba vyřídit administrativní záležitosti (zde jsou na tom všechny stavební technologie úplně stejně) a když je úřední šiml napojen, nakrmen a vyhřebelcován, může se začít stavět.

Většina domů ze stavebního systému EUROPANEL je stavěna na klasické základové desce a protože se jedná o lehkou stavební konstrukci, může být i základová deska dimenzována pro toto nižší zatížení. Již v této etapě výstavby tak dochází k výrazným úsporám.

Vlastní hrubá stavba domu ze systému EUROPANEL trvá podle složitosti a členění stavby od několika dnů (stěny běžného bungalovu jsou za týden hotové) do několika týdnů. V této fázi se nejvíce projevují výhody v rychlosti a jednoduchosti montáže stavebního systému EUROPANEL.

Po dokončení hrubé stavby následují montáže střešní krytiny a výplní otvorů a realizace fasády. V interieru domu se provedou rozvody a instalace, upraví se povrchy, montují se příčky, zárubně, obklady, podlahy a zařizovací předměty. Protože je stavební systém EUROPANEL velmi přesný (běžně se měří a pracuje v milimetrech), jsou tyto dokončovací práce velmi snadné a rychlé. Podle velikosti domu a koordinace řemesel trvá dokončení stavby domu na klíč asi 2 až 3 měsíce. Díky zcela převažujícím procesům suché výstavby je realizace stavby možná celoročně.

Dům na klíč je tedy pro vás připraven k nastěhování. Stavební systém EUROPANEL je moderní, rychlý, ekologický a přesný způsob výstavby pro 21. století.

- PR článek -