Při použití pokládacích terčů je možné dlažbu přímo položit na netuhé vrstvy střešního pláště, nejlépe na dvojitou hydorizolační vrstvu (IPA). Tímto způsobem položená dlažba umožňuje velice snadnou opravu izolace, nebo poškozených dlaždic. Pro pokládku není potřeba betonová mazanina a maltové lože pod dlažbu.

Doporučená minimální výška dlaždice je 20 mm. Výška je závislá na použitém materiálu a velikosti dlaždice.

Počet potřebných terčů = počet pokládaných dlaždic.

V naší nabídce máme dva typy terčů - terč s variabilní nebo pevnou spárou

Pomocí terče s variabilní spárou lze dlažbu položit beze spáry, nebo pomocí plastového spárovacího křížku se spárou 3 mm.Tento vymezovací křížek se usazuje doprostřed gumového terče do vyznačených bodů. Tento křížek ale není podmínkou. Na vymezení spáry lze využít i jiný materiál odolný povětrnostním podmínkám, který vymezí spáru dle potřeby. Gumový terč má průměr 150 mm a výšku 8 mm.

Druhý typ terče má pevně zalisovanou přepážku, která vymezuje 5 mm spáru. Tento typ terče má průměr 120 mm a výšku 8 mm.

Oba typy terčů lze snadno dělit na půlky i čtvrtiny, které se použijí na okraji pokládané plochy. Položená dlaždice leží vždy svým rohem na čtvrtině kruhové podložky resp. terče.

Odvod vody z terasy

Rychlost proudění vody pod dlažbou a schopnost samočištění ovlivňuje i šířka spáry ve dlažbě. U větších formátů dlažby se obvykle volí širší spára a naopak. Širší spára přispívá k lepšímu proudění vody a samočištění.

Údržba střešní terasy na terčích

Obecně se doporučuje aspoň jedenkrát za rok vystříkat spáry tlakovou vodou. V případě již velkého znečištění se musí dlažba rozebrat a ručně vyčistit.

Výhody dlažby na terčích

Nasucho pokládané dlažby se v českém stavebnictví začaly používat ve větší míře teprve nedávno. Oproti klasické skladbě terasy mají tu výhodu, že nejsou tak náchylné k popraskání vlivem rozdílné tepelné roztažnosti podkladového betonu a lepené dlažby. Další výhody:

- nižší náklady na pořízení,

- rychlá pokládka dlažby na terče bez nanášení lepidla,

- při dostatečném spádu perfektní odvod vody,

- snadná údržba (v případě poškození izolace, stačí dlažbu rozebrat a po opravě izolace zase vrátit zpět, jednoduchá výměna poškozených dlaždic),

- chůze po takto položené dlažbě je velice příjemná s měkkým došlapem.

Jednoduché technické řešení pro realizaci střešní terasy

Na betonový podklad a tepelnou izolaci se aplikuje izolační vrstva z modifikovaného asfaltového pásu nebo měkčeného PVC, následně pak geotextilie a na ní se kladou gumové terče nesoucí betonovou, terasovou dlažbu nebo dřevěné terasové palubky - decking. Pomocí terčů vznikne na střešní konstrukci bezúdržbová terasová plocha s odvodem vody po stávající izolační vrstvě (pro dostatečné odvodnění se doporučuje minimální spád 2 %).
V případě opravy izolace stačí dlažbu jednoduše a bez poškození dlaždic odstranit a po opravě izolace zase vrátit zpět. Tímto způsobem položená dlažba také umožňuje velice snadnou výměnu poškozených dlaždic. Po opravě se dlaždice položí na původní místo. Odpadá nákladná rekonstrukce včetně rozbití dlažby.

- PR článek -