Z celosvětového pohledu se vůbec nejedná o nějakou novinku. Nejstarší známé a zdokumentované stavby ze slámy staré sto let jsou dodnes funkční. Příkladem jsou rodinné domky v Kanadě, Kalifornii nebo na Urale. V našich podmínkách se sláma používala jako tepelná izolace pouze na venkově, uskladněná na půdě. Zlom nastal až hnutím ekologických nadšenců, kteří zkusili „slaměnou“ technologií postavit dům. Tehdy se někteří na projekt dívali skepticky, ale později neobvyklý materiál získal své příznivce, kteří pořádají setkání stavitelů ze slámy, organizují kurzy, píší odborné knihy. A pozadu nezůstaly ani firmy schopné dodat slámu na stavbu.

Není balík jako balík

Navzdory letitým stavbám je užití slaměných balíků vhodné spíše pro menší bytové stavby, například jako výplň dřevěného skeletu, dodatečná tepelná izolace zděné stavby nebo k izolaci stropů či střech. Neupravená sláma má totiž vysokou vlhkostní citlivost a sklony k degradaci účinkem vlhkosti (hniloba, plíseň). První předpoklad pro stavění ze slámy jsou kvalitně suché, dostatečně komprimované balíky. Aby nedošlo k plesnivění stavby, je důležité dodržet správnost konstrukce základu stěny. Základ by měl tvořit betonový sokl s dvojitou hydroizolací vytaženou do výše první řady slaměných balíků.

Díky nízké tepelné vodivosti a vláknitému charakteru slámy mají materiály z ní vyrobené relativně nízkou tepelnou vodivost, která závisí na míře objemové hmotnosti (slisování) slámy. Jinou nevýhodou rostlinných materiálů bývá jejich hořlavost; ta se snižuje přísadami retardujícími hoření. Požární odolnost konstrukcí ze slámy značně zvyšuje nehořlavá povrchová úprava (omítka nebo obklad).

Balík značky Expres

Tak by se dal charakterizovat ekopanel z pšeničné slámy. Jádro desky tvoří slisovaná sláma s povrchovou úpravou z recyklovaného papíru pojeným k slaměnému jádru přírodním lepidlem, což umožní pozdější konečnou úpravu povrchu libovolným způsobem. Svými vlastnostmi je ekopanel srovnatelný se sádrokartonem či dřevotřískovými deskami, ale daleko je předčí snadnou montáží pomocí dostupného ručního nářadí jako je ruční okružní pila, přímočará pila, vrtačka či drážkovací frézka. Desku ekopanelu lze jednoduše formátovat a opracovávat pro vnější a vnitřní opláštění dřevěných skeletů pro přístavby nebo celé dřevostavby či při realizaci samonosných příček, půdních vestaveb a stropních podhledů. Robustní a pevné stavební panely se spojují běžnými šrouby a univerzálními sponkami, takže není třeba žádný speciální spojovací materiál. Významnou předností ekopanelů  jsou nadprůměrné tepelně- a akustickoizolační vlastnosti, požární odolnost a atraktivní cena

Autor: Irena Forejtová

Foto: archiv firem Ekodesky CB, Ekopanely.cz