Proč ano a proč ne

Balkón je z architektonického pohledu jakýmsi nadstandardem a současně ozdobným prvkem stavby. Jeho pojetí může být různé, od předsunutého, zaobleného, zkoseného až po balkón rohový. Ať je jeho tvar jakýkoliv, balkón vtiskne obydlí jiný styl a neopakovatelnou atmosféru, zvlášť je-li z něho pěkný výhled. V létě se obytná plocha rozšíří o další rozměr, otevřenými balkónovými dveřmi do obytného prostoru proudí dostatek čerstvého vzduchu a slunce. Další výhodou balkónu je možnost relaxovat, věnovat se květinám či jiným koníčkům.

Každý si klady proč mít balkón určitě najde, ale je potřeba počítat i s negativy jako jsou hluk, prašnost a orientace balkónu ke světové straně. S rámusem a prašností si balkón neporadí, ale zasklená terasa či lodžie může nepříjemné hodnoty omezit na únosnou míru. Orientace balkónu ke světové straně má vliv na tepelné ztráty v místnosti na níž balkón navazuje. Velká okenní plocha přináší do interiéru světlo a slunce, ale je zároveň místem, kudy vždy uniká větší množství tepla než obvodovými stěnami. Proto je třeba dbát na orientaci balkónu co nejvíce k jihu, osadit balkónové dveře kvalitními izolačními skly a pro letní období zabránit přehřívání přilehlé místnosti instalací stínicích systémů.


Kolik to bude stát

Bez statika a zapracování balkónu do projektu domu se do stavby nepouštějte. Každý typ balkónu, ať předsazený, lodžie nebo terasa – musí splňovat náležitosti podle stavebního zákona. Jednou z podmínek je, že balkón nesmí svým umístěním a provedením ohrožovat provoz na veřejném prostoru. Z toho důvodu je stanovena i výška umístění nad vozovkou a nad částí chodníku. I když stavíte balkón na svém pozemku klauzule zákona má své opodstatnění. Mít cestu pod balkónem, kde hrozí úraz hlavy je dostatečným důvodem zákon respektovat. Tento bod finanční náklady na stavbu balkónu nijak neovlivní, zato další požadavek stavebního zákona ano. Podlahy balkónů, teras a lodžií musí být vodotěsné a s protiskluzovou úpravou povrchu danou normovými hodnotami. Dále z nášlapné vrstvy (dlaždic) musí   být zabezpečen odvod dešťové vody. To vše znamená náklady na funkční hydroizolaci, dlaždice, které odolávají mrazu a vyřešení odtoku vody tak, aby netrpěla fasáda a prostory umístěné pod balkónem. K balkónu patří také vstupní dveře s bezpečným systémem proti vloupání a nezbytné zábradlí. Další položkou v rozpočtu je ochranný a povrchový nátěr všech kovových konstrukcí, které k balkónu náležejí. Minimálně jde o zábradlí a oplechování.

Určit paušální cenu na kolik stavba balkónu vyjde zkrátka nelze. Náklady se odvíjí od velikosti, typu balkónu a povrchové úpravy tak, že záleží jen na vás, zda bude balkón přínosem či naopak zbytečnou zátěží v rozpočtu rodinného domu.

Odlehčený povrch balkónu sníží jeho hmotnost

Na pokrytí povrchu balkónu jsou obvyklým materiálem mrazuvzdorné dlaždice. Jejich parametry jsou pro venkovní podmínky ideální, ale mají jednu nevýhodu – jsou příliš těžké, což může způsobit potíže se statickým zatížením. Problém lze vyřešit instalací speciální hydroizolační folií typu Protan, která je vybavena skleněnou výztuží s UV stabilizací. Fólie o tloušťce 2,4 mm je dostatečně pevná a pochůzná. Vyrábí se ve světle a tmavě šedé a zelené barvě.

Autor: Irena Forejtová

Foto: archiv firmy G Servis