K sestavení menší i větší plochy není potřeba žádné nářadí
Dřevěné dlaždice se těší čím dál tím vyšší oblibě díky svým mnoha praktickým a užitečným vlastnostem. Nejčastěji jsou využívány k výstavbě teras, balkónů, chodníků či k bazénům, ale mohou být použity i do zimních zahrad, jako obložení saun či podlaha do vinných sklípků. Tyto dlaždice se obvykle vyrábějí ze dřeva, nejčastěji se vybírají pružnější a měkčí druhy jako je modřín, akát nebo také borovice, jasan, bambus či jiné exotické druhy dřevin.
Dlaždice se jednoduše pokládají díky clip-clap systému. Foto: Hornbach
Na výběr jsou i dlaždice dřevoplastové, které se označují jako WPC dlaždice. Spojení těchto dvou materiálů v sobě snoubí to nejlepší z obou z nich a dohromady to vytváří snadno udržovatelný a přizpůsobivý kompozitní materiál.
Terasové dlaždice z různých materiálů - přírodní kámen, WPC dlaždice a umělá tráva. Foto: Hornbach
Hlavní výhodou dřevěných dlaždic je nejen jejich přirozený vzhled, ale i jejich montáž. K sestavení chodníku či podlahy z těchto dlaždic nepotřebujete žádné nářadí díky speciálnímu clip-clap systému, jež tkví v sestavení jednotlivých kusů do sebe díky spojovacím plastovým terčům, jako byste skládali puzzle.
Jediné, co musíte zajistit, je rovný povrch, na který se dlaždice pokládají. Nejčastěji se využívá klasický betonový podklad, asfalt nebo stávající dlaždice. Díky jednoduchosti montáže lze v relativně krátkém čase položit i velké plochy.
Dlaždice jsou příjemné k chůzi na boso, je však třeba o ně pečovat
Dlaždice bývají připevněny k plastové mřížce, která se na připravený podklad pokládá. Použité dřevo bývá namořeno speciálními oleji, aby vydrželo ve venkovních podmínkách. Někteří prodejci však doporučují dlaždice pravidelně natírat údržbovým olejem na zahradní nábytek, postačí i olej lněný nebo teakový.
Dřevěné dlaždice se těší velké oblibě také díky svému povrchovému materiálu, který je příjemný k chůzi naboso. I proto bývá častou volbou jako podlaha k bazénům nebo do saun a díky mezerám mezi jednotlivými prkny na sobě neudržuje vlhkost. Povrch jednotlivých panelů bývá vydrážkován, aby se zabránilo vysoké skluznosti.
Na výběr jsou různé barevné variety i povrchové kresby, vybírat můžete od nejsvětlejších odstínů po ty nejtmavší.
Autor: Eliška Střelková