Od začátku spolupráce bylo jasné, že se nebude jednat pouze o tzv. renovaci, tedy o úpravy vzhledu bytu, ale jednoznačně o změnu dispozice na nový funkční model. Celková rekonstrukce bytu měla propojit kuchyň s obytným prostorem, zvětšit sociální zázemí a také vytvořit dostatek úložných prostor mimo hlavní obytný prostor.
Obrázek 1: Vizualizace obývacího pokoje
Obrázek 2: Skutečná podoba obývacího pokoje
Klientka chtěla v koupelně oddělit vanu jako samostatný prvek a umístit do koupelny ještě sprchový kout. Proto bylo nutné zbourat nenosnou příčku mezi kuchyní a koupelnou a posunout koupelnu směrem do kuchyně. Umyvadlo bylo vybráno s odkladní deskou a spodní skříňkou, kde je možné ukládat mnoho hygienických drobností. Posunem WC tak, aby bylo možné do něj umístit malé umývátko a bufetovou spršku, vznikla v koupelně nika na pračku, sušičku a vysokou koupelnovou skříňku. Pro zajímavý výtvarný vzhled koupelny a WC byl zvolen výrazně kontrastní obklad a dlažba české výroby. Způsob použití barevných ploch umožnil vytvořit velmi osobité řešení. Originálně byl řešen i přístup k uzávěrům vody a měřícím jednotkám. Aby sprchový kout působil odlehčeným dojmem, je navržen jen z čirého skla jako bezrámová konstrukce. Toto řešení působí i v menším prostoru odlehčeným dojmem.
Hygienické zázemí v bytě se diametrálně liší od původní umakartové koupelny a výrazně zvyšuje užitný standard.
Obrázek 3: Vizualizace koupelny - náhled shora
Obrázky 4 a 5: Skutečná podoba koupelny a WC
Propojením kuchyně s obývákem vznikl příjemný prostor pro život rodiny. Při práci v kuchyni není ten kdo vaří izolován od zbytku rodiny nebo návštěvy. Pracovní deska je tvarovaná tak, aby při práci byl možný pohled z okna na vzrostlou zeleň. Jídelní stůl je navržen pro 3 osoby ve složeném stavu. Při rozložení se u něj pohodlně nají 6 osob. Z obytné části vedou balkónové dveře na zasklenou lodžii, která umožňuje při krásném počasí další variantu stolování. Proti kuchyni je umístěna pohodlná sedačka s konferenčním stolkem. Jako kontrast bylo navrženo samostatné křesílko, které je v protikladu k sedačce nejen svou odlehčenou konstrukcí, ale také výraznou oranžovou barvou. Tento odstín se v různých valérech objevuje na obkladu za pracovní deskou kuchyně, na výmalbě čelní stěny obytného prostoru a na doplňcích. Textilní dekorace barevně doplňují zvolenou kombinaci, v části kuchyně byla navržena římská roletka, v obytné části jsou pouze nefunkční dekorativní závěsy lemující okenní otvor.
Obrázky 6 a 7: Pohled do kuchyně
V předsíni byla navržena velká rohová skříň, do které se kromě šatů vejde i část běžných potřeb v domácnosti: žehlící prkno, vysavač, schůdky, apod. Volbou materiálů a povrchů zapadá skříňová sestava do moderní koncepce interiéru.
V ložnici je navržen stříbrně šedý nábytek a jako vhodný kontrast je zvolena tmavší podlaha a výmalba a textilní dekorace ve starorůžovém odstínu.
Obrázky 8 a 9: Pohled do ložniče a předsíně
Celkový dojem z dokončeného bytu dává zapomenout na pojem ,,panelová výstavba,,. Vznikl příjemný a moderně vybavený byt, který i svou polohou a okolními zelenými plochami se vzrostlými stromy směle konkuruje současné bytové výstavbě.
Autor projektu: ing. arch. Šárka Daňková, AZ bydlení s.r.o.
Podklady: autor