„Dům stojí v prvorepublikové zástavbě a vzhledem k tomu, že se zabývám interiéry a návrhářstvím interiérů, tak to byla mimořádně kreativní výzva, jak skloubit staré s novým. Prostor pro obývací pokoj poskytla nová přístavba, mezonetové uspořádání vzniklo propojením prvního patra a suterénu. Nakonec jsme pro přístavbu zvolili pórobetonové tvárnice Ytong Lambda 450, protože splnily veškeré požadované tepelně-izolační vlastnosti, a i samotná výstavba s těmito přesnými a lehkými tvárnicemi byla poměrně jednoduchá. Navíc jsme už potom nemuseli řešit další zateplení a s tím spojené následné práce. Tím, že jsem si práci řídila sama, tak mi hodně pomohla návštěva Ytong mistra, který nám pomohl založit rohy a vlastně celou první řadu. Bydlí se nám tady nádherně, jsme opravdu velmi spokojení. Je to velmi příjemné bydlení a rozhodně to stálo za to,“ vzpomíná na rekonstrukci paní Magdaléna.
Při rekonstrukcích jako byla ta u paní Magdalény se kromě trvale oblíbených tvárnic a příčkovek výborně uplatní i malty Ytong.
Je dobré si pamatovat, že v systému Ytong jsou jednotlivé prvky vyladěny tak, aby byl výsledek co nejlepší. Chybou je například záměna zdící malty, což může způsobit praskliny. Často se dělají chyby při založení první řady tvárnic (není dobře vyrovnaná) a následné používání hrubých vrstev malty.
Při založení první řady tvárnic je správné využít Ytong zakládací maltu tepelněizolační. Její tloušťka se může měnit v závislosti na nerovnosti základové desky, min. tloušťka je 10 mm. Pro zdění při běžných teplotách používejte Ytong zdící maltu, při nižších teplotách od 0 °C do 10 °C je doporučeno pracovat se zimní zdící maltou Yton/Silka. Rovinnost kontrolujte vodováhou, příp. latí minimální délky 1 m. Tvárnice se usazují poklepem gumovou paličkou. Před nanesením zdicí malty Ytong vždy očistěte povrch tvárnice od prachu a nečistot. Ytong zdicí malta by měla mít správnou konzistenci a při práci s ní je dobré používat zednickou lžíci také od Ytongu.
Důležitá je i správná příprava zdící malty. Obsah pytle (17 kg) postupně vsypte do čisté vody o množství 4,8 litrů a promíchejte elektrickým pomaloběžným míchadlem s vhodným mísidlem, až vznikne vláčná hmota pastovité konzistence bez hrudek. Po 5 minutách zrání znovu hmotu promíchejte. V případě potřeby můžete maltu rozředit 1–2 dcl vody. Malta má správnou konzistenci, když zachovává drážky vzniklé nanášením ozubenou lžící. Čerstvá malta je za normálních teplot zpracovatelná asi 4 hodiny. Podklad pro nanášení malty musí být pevný, čistý a zbavený prachu.
Maltu natahujeme celoplošně v rovnoměrné vrstvě nanášecí lžící Ytong se zuby 5 x 5 mm na vodorovné, u hladkých tvárnic bez pera a drážky i na svislé spáry. Nanesení na svislou stěnu tvárnic dodržujte i u tvárnic pero drážka v napojení rohů a doplnění dořezů, tzn. vždy, když není spoj pero drážka. Do malty pokládejte vždy prachu zbavené tvárnice a doklepávejte je gumovou paličkou tak, aby spáry měly stejnou tloušťku 1–3 mm. Poloha tvárnic se dá upravovat do 5 minut.
Přečtěte si také
Stavbu příčky z Ytongu zvládnete snadno a rychle i svépomocí
Xella – pomocník i dodavatel v jednom
Jednovrstvé stěny bez zateplení mají řadu předností
Dům v objetí přírody
Proč potřebuje váš dům YQ?
- PR článek -