Obytný prostor

Kromě obytné kuchyně není v bytě jiný prostor, kde by se obyvatelé bytu vzájemně setkávali, prožívali společné chvíle, přijímali návštěvy nebo se věnovali individuálním koníčkům na dosah svých blízkých. Všechny ostatní prostory bytu jsou určeny k spánku, hygieně a ukládání osobních věcí. Je tedy velmi důležité věnovat pozornost tvorbě tohoto ústředního místa v bytě, dá se říci jeho komunikačního centra.   V minulosti byla velmi vžitá je představa, že obytný prostor tvoří čalouněná sedací souprava a nábytková stěna s televizí. Toto interiérové klišé už naštěstí neplatí. Jmenované prvky mají a stále budou mít v hlavním obytném prostoru své místo, jsou ale doplňovány   novými prvky. Velmi často se v obytném prostoru nacházejí i pracovní kouty pro jednoho i více členů rodiny, kosmetické stolky, apod. Prostor je nápaditěji členěn a stále více se místo kompaktních bytových stěn uplatňují solitérní prvky bytového nábytku zpracované designově na vysoké úrovni. Stále více s klienty preferuji takové řešení, které   v sobě obsahuje individuální přání a požadavky. Není nutné při rozhodování o vybavení svého bytu bát se interiérového nápadu nebo myšlenky, kterou klient u nikoho neviděl, ale obsahuje veškerá jeho osobní zadání.

Ložnice

Ložnice patří do klidové zóny v bytě a její umístění v dispozici by mělo odpovídat těmto požadavkům. Velkou chybou je umísťovat ložnici u vstupu do bytu z důvodu např. odpovídající podlahové plochy. Záleží nejen na počtu členů domácnosti, ale i na životním stylu. Základním prvkem v ložnici je kvalitní lůžko s ortopedickou matrací. Je dobře, že si většina z nás díky odbornému tisku a apelům lékařů uvědomuje, jak je důležitý pro správnou hygienu spánku výběr kvalitních produktů. Neméně podstatná je i celková atmosféra ložnice, ovšem vzhledově pěkné a nefunkční řešení nám nic nepřináší. Toto doporučení se samozřejmě týká všech místností v bytě. Je-li dobře zajištěna funkce spánku, doplňujeme ložnici např. o toaletní stolek s dobrým osvětlením, nezřídka o pracovní kout. Umístění pracovního koutu může s sebou ovšem nést rizika omezování spánku partnera, je-li ložnice určena dvěma osobám. Orientace okna ke světovým stranám také určuje výběr závěsů a náš požadavek na míru zastínění. Není-li v bytě samostatná šatna a plocha ložnice to umožňuje, navrhujeme v ložnicích také skříně nebo komody na ukládání prádla.

Dětský pokoj

Vybavení dětského pokoje je specifickou záležitostí. Hlavním faktorem je skutečnost, že jeho obyvatelé rostou a dobře navržený dětský pokoj by měl umožňovat, aby bylo možné realizovat drobné úpravy, aby pokoj rostl se svým obyvatelem a sloužil jeho novým nárokům. Zásadním požadavkem při vybavování dětských pokojů je tvořit kreativní prostředí pro dobrý vývoj dětí a ne hledat uplatnění pro starší nábytek.

Pro batole a dítě předškolního věku je nejdůležitější dostačující hrací plocha, nábytek bez ostrých hran a snem každého dítěte je mít houpačku nebo skluzavku přímo doma. Pomocí lehkých stavebnic je možné taková přání splnit. Také inspirativní barevnost dětského interiéru je velmi důležitou součástí jeho života. V raně školním věku ještě hra zaujímá své významné místo, ale je třeba vytvořit místo pro pracovní stůl nejen na psaní úloh, ale pro hru, která v tomto věku zaměstnává jemnou motoriku. V této etapě ztrácí na důležitosti prostorové hračky-skluzavky, houpačky- a uvolňují místo dalším činnostem. Ve starším školním věku či dokonce ve studentském období   rostou požadavky na úložné plochy pro knihy, zájmové předměty a ostatní osobní věci.

Šatna

Všude tam, kde to dispozice bytu dovolí je ideální využít část plochy k vytvoření samostatné šatny a úložných prostor na potřebné věci. Jsou to např. domácí schůdky, žehlící prkno, koš na špinavé či mokré prádlo, rozkládací sušák, kufr nebo cestovní tašku. Není-li možné vytvořit samostatnou šatnu, navrhujeme vestavné skříně s pečlivě naplánovaným vnitřním řešením. Napojení šatny na ložnici se jeví jako ideální řešení. Tuto myšlenku mohou uplatňovat stavebníci rodinných domů již v počátku projektu. Úprava v již daném bytě vychází z prostorových možností a vzájemných vazeb obytných místností.

Chodba, vstupní hala

Zmiňuji tento prostor jako poslední, ale při svém vstupu do bytu ho vnímáme jako první. Jeho funkcí je umožnit nám odložení obuvi a sezónního oblečení. Často je v předsíni umístěno velké zrcadlo, které nám před odchodem z bytu umožní zkontrolovat náš zevnějšek. Správné řešení úložných ploch spolu s barevným a materiálovým řešením nám umožní pojednat předsíň nejen jako pouze funkční prostor, ale také jako zajímavý a příjemný vstup do celého bytu.

Při plnění snů o našem budoucím bytě se nenechme svázat obecnými a zavedenými postupy. Vždy se vyplatí věnovat fázi návrhu dostatek času. Odměnou je výsledek, který může bát efektní nejen výší vynaložených prostředků, ale hlavně díky nápadům a kombinacím, které právě z našeho bytu udělají ten správný domov pro každého z nás.

Autor:  Ing. arch. Šárka Daňková, AZ bydlení s.r.o.