Jinak si zařizujeme svůj první byt, jiné jsou požadavky na bydlení s malými dětmi nebo se studujícími teenagery. Případné soužití s generací rodičů vyžaduje také svá specifika. Z vyjmenovaných situací je zřejmé, že stálé budování odpovídajícího bytu je pro nás součástí dospělého věku. Není však nutné bát se všeho, co k danému tématu patří. Spolu s odbornými radami profesionálů je to opravdu činnost radostná.
K tomu, abychom se odhodlali pustit se do budování nového bytu můžeme mít více důvodů. Náš stávající byt nevyhovuje našim potřebám nebo jsme se rozhodli pořídit si byt ve starší výstavbě a pro naše potřeby ho rekonstruovat. Kdo si chce zajistit bydlení na míru svým požadavkům, může začít tzv. na zelené louce a začít se stavbou rodinného domu. Ať už si vybereme kteroukoli z uvedených variant, musíme začít z jednoho bodu. Než se pustíme do realizace, je nejdůležitější tvorba koncepce nového bydlení. Tato koncepce by v sobě měla v ucelené formě obsahovat veškerá naše přání a očekávání, která spojujeme s bytem svých snů. Proto je důležité věnovat architektonickému návrhu nového řešení dostatek času.
Tvoříme tvář bytu
Tak jako se rodinný lékař musí ptát na veškeré příznaky vaší nemoci, aby ji mohl dobře léčit, musí se váš architekt zajímat o mnoho detailů z vašeho životního stylu, aby mohl účelně navrhnout váš byt. Celkové řešení vyplývá nejen z počtu členů domácnosti, jejich věku, zaměstnání či studiu, ale také z jejich zálib a koníčků. Z těchto vstupních informací spolu s danou dispozicí bytu vychází architekt při navrhování úvodních prostorových variant. Některé z nich sám při skicování vyřadí a klientovi předloží 2-3 varianty řešení, které obsahují požadavky klienta a podle architekta funkčním způsobem řeší danou dispozici. V rámci plochy bytu lze prostor otevřít odstraněním nenosných konstrukcí a tak jej propojit do větších celků nebo naopak pomocí příček byt dělit na částí potřebné ke splnění požadavků všech členů rodiny.
Abychom mohli zodpovědně rozhodnout o odstranění, posunutí či vytvoření dělící příčky, je nutné předem znát návrh interiéru. Jen tak mohu rozhodnout o změnách, které budou vyhovovat představě o vybavení bytu. V praxi se často setkávám s tím, že obyvatel bytu bez odborné konzultace rozhodne spolu se stavební firmou o změně. Po realizaci stavební části vyhledá odbornou pomoc při návrhu interiéru. Potom se potýkáme s již hotovými úpravami, čistými podlahami a omítkami tam, kde by stačila malá úprava a prostor by sloužil daleko lépe svému uživateli.
Kde začínáme – kuchyň, koupelna
V rámci dispozice jsou některé funkce vázány na instalace. Jedná se o návrh kuchyně a koupelny, kde technické parametry a normy vstupují do hry. Jejich respektování je nutné pro zachování funkčnost a bezkolizní kolaudaci. Provádíme-li úpravy v bytovém domě, musí být na změnu instalací vydáno stavební povolení.
Návrh kuchyně vyplývá z našich požadavků. Množství a funkce domácích elektrospotřebičů vychází z potřeb každé domácnosti. O tom, že v kuchyni bude lednice, není pochyb. Různá bude ale její velikost v závislosti na počtu členů domácnosti. I mrazící box bývá často uvažován ve výběru spotřebičů, jeho obsah je ale v různých domácnostech jiný. Také úvahy o myčce, pečící troubě nebo mikrovlnné troubě vycházejí už z individuálních potřeb domácností. Při tvorbě správné koncepce kuchyně nesmíme zapomínat na dostatečné úložné prostory, kam budeme ukládat potraviny po dnes tak oblíbených velkých nákupech. Správné řešení naší kuchyně závisí na dobře zvolených ergonomických parametrech. V praxi to znamená, že všechny dráhy, které v kuchyni při jejím provozu používáme budou minimalizované a prakticky propojené. Z velikosti plochy kuchyně nebo jejího napojení na hlavní obytný prostor vyplývá i možnost návrhu klasické obytné kuchyně nebo stále více se uplatňující propojení kuchyně a jídelny s dalšími prostory.
Návrh koupelny je kombinací našich přání a reálného prostoru. Proto při výběru a umístění jednotlivých zařizovacích předmětů zvažujeme vzájemné vazby v prostoru. Přání mít rohovou masážní vanu často naráží na reálné minimální rozměry koupelen. Je proto nutné zvážit možnosti dispozice a volit raději rozměrově vhodnější sanitu, která celý prostor účelně využije a umožní navrhnout i odkládací skříňky nebo poličky.
Autor: Ing. arch. Šárka Daňková, AZ bydlení s.r.o.