Podkrovní byt, první koupě … snová vyhlídka. Zájemce o půdní byt se může unavit vyčerpávajícím martýriem obchůzek a prohlídek. Pak možná příliš rychle podepíše kupní smlouvu, aby jej nikdo jiný nemohl předběhnout. To může být chyba, pokud si člověk nevezme dostatek času, aby přesně přezkoumal právní vztahy. Protože podkroví zpravidla před vestavbou patřila ke společným částem domu, a to činí právní situaci často nejasnou.

Ten, kdo touží pod podkrovním bytu, zpravidla se snaží pro tento účel získat prostory v centru města. Půdy činžovních domů jsou jednou z alternativ, jak získat prostorné a zpravidla i reprezentativní bydlení. „Dá se říci, že každý půdní byt je svým provedením jedinečný a atypický zároveň. Ceny půdních bytů lze tedy těžko porovnávat pouze podle lokality. V Praze je největší poptávka po podkrovních bytech v Praze 1, oblíbené v současné době jsou i lokality na Praze 5 a 7, příkladem může být Smíchov nebo Anděl. Cena za m2 je velice vysoká a pohybuje se v rozmezí od 50 do 100 tisíc za m2 hotového vestavěného půdního bytu, samozřejmě bez vnitřního vybavení. Půdní byty jsou často realizovány jako luxusní a disponují například saunou, vířivou vanou nebo desénovým nábytkem vyrobeným přímo na míru. Cena tak závisí samozřejmě na lokalitě, vnitřním vybavení, vzhledu celého domu a majetkových poměrech.“ říká Mirka Klímová, výkonná ředitelka společnosti Hot Reality Plus a dodává, že v zásadě existují tři varianty, jak se dostat k půdnímu bytu. „Kupující si buď koupí již hotový vestavěný byt, nebo vestavbu v hrubé fázi rozestavěnosti a nechá si ji dodělat podle svého přání a třetí variantou je vyhledání tzv. surového podkroví a realizace vestavby.“

Někdy realizuje renovaci a půdní vestavbu sama městská část za účelem renovace střechy a zvelebení domu. Majetkové vztahy jsou u půdních vestaveb většinou velmi komplikované.

Na co si dát při nákupu pozor?

Hotový vestavěný byt : Není možné opomenout – stejně jako při nákupu jakékoli nemovitosti - nahlédnutí do pozemkové knihy (výpisu z katastru nemovitostí). Vlastnictví bytu by už mělo být zaneseno. „Při provizorních situacích je namístě obezřetnost,“ varuje Mirka Klímová. „Nejlépe je uhradit kupní cenu až tehdy, kdy je vlastnictví bytu již zakotveno v katastru nemovitostí, zvláště tehdy, patří-li dům více lidem. Rovněž důležité jsou stavební plány. Pokud byt nesouhlasí se stavebním povolením, hrozí problémy s úřady a spoluvlastníky. K dispozici by měl být také posudek o stavu elektroinstalace a komínu. Kromě toho se vyplatí vyjádření statika a dobře prohlédnout by si kupec měl i zbylé části domu,“ dodává. Může se stát, že je podkrovní byt nový a pěkný, zbytek domu je však v desolátním stavu. Jako budoucí spoluvlastník by se pak kupec musel podílet na nákladech na renovaci domu.

„Zvláště ožehavé je to tehdy, pokud v  spoluvlastnickém domě žijí původní nájemníci,“ říká Klímová. Pak se totiž může stát, že budete muset přispívat i na renovační práce (výměna instalací, rozvodů) v jejich bytech.

Rozestavěné vestavby : Zde existuje riziko, které se dá pro kupce obtížně zjistit, a to zda dosavadní činnost probíhala korektně. „Sice za závady ručí stavebník, ale kupující musí nejprve zaplatit a potom prokazovat, že něco není v pořádku,“ upozorňuje Mirka Klímová z Hot Reality Plus a vysvětluje, že pokud existuje příslušný stavební dozor, který stavebníkovi kouká tzv. „pod prsty“, lze závady jednodušeji dokázat a eventuelně zadržet platbu, dokud nebudou závady odstraněny. Kupujete-li od investora (stavebníka) a platíte-li předem za dosud nedokončený byt, nabízí určitou ochranu smluvní ukotvení. „To platí i tehdy, kdy prodávajícím je soukromá osoba. Pokud se na tyto skutečnosti ve smlouvě nepoukazuje, pravděpodobně něco nesedí,“ komentuje situaci Klímová.

Surové podkroví pro vlastní výstavbu : Toto je ta nejobtížnější varianta především tehdy, kupujete-li podkroví od družstva či od společenství vlastníků. Pro mnoho stavebních kroků potřebujete souhlas spoluvlastníků. „Příjemnou zábavu,“ přeje Klímová. „Je to totiž velmi namáhavé, nebo dokonce zhola nemožné,“ dodává. Nechat smlouvy právně ověřit je v podstatě nutností. V každém případě je vhodné zajistit, aby se kupující postaral o písemný a ověřený souhlas všech spoluvlastníků ke stavebnímu projektu.

Lze na to jít také obzvlášť vychytrale, ale ani tehdy není úspěch předem zaručen. „Koupíte-li podkroví s prokazatelně poškozenou střechou, musejí se spoluvlastníci po uskutečnění vestavby podílet odpovídající částkou na nové střešní krytině a pokrytí,“ říká Klímová a dodává, že oblíbeným se pak ovšem těžko stanete a dodatečný podpis pro případnou změnu plánu asi těžko získáte.

- Tisková zpráva -

Autor: HotReality