Charakteristickým trendem současného řešení interiéru je otevřený prostor. Jedná se v podstatě o propojení prostoru kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, čímž vznikne jedna velká místnost dělená nikoliv příčkami, ale funkčním vymezením daným přítomností jednotlivých zařizovacích předmětů.
Bydlení podle diagonál
Účelem podlaží postavených nad sebou v mezonetových bytech a vícepodlažních rodinných domech je v první řadě splnit plošné nároky, ušetřit půdu a nabídnout kompaktní řešení. Přitom jednotlivá podlaží nemusí být pouze jen nad sebou, ale mohou být ve dvou částech domu posunuté o půl podlaží. Tento princip se využívá například ve svažitém terénu anebo tehdy, kdy je část domu podsklepená, zatímco druhá část přízemí je přímo na úrovni terénu.
Propojení či oddělení jednotlivých funkčních prostor v horizontálním i vertikálním směru přitom závisí především na míře soukromí. Pokud jde o prostory, o které se dělíme se svými nejbližšími, rádi s nimi udržujeme kontakt i tehdy, kdy se každý věnuje své činnosti. Určitou nevýhodou otevřeného prostoru může být například hluk z kuchyně či zvuk televizoru. Naštěstí je k dispozici celá řada architektonických prostředků, které umožňují skloubit požadavky a nároky každého obyvatele bydlení s otevřeným prostorem. Jde například o velkoplošné posuvné dveře (resp. stěny) zabezpečující flexibilitu prostoru, schodiště se širokými zrcadly či galériemi, které navíc propojují komunikační prostory a místa denního života, či skleněné příčky nabízející vizuální kontakt a navíc tlumící zvuky a pachy. Při hledání vhodného prostorového efektu netřeba zanedbávat ani výtvarné působení, které souvisí se zvolenou konstrukcí (např. lehké točité schody), použitým materiálem (kov, dřevo anebo monolit), barevným řešením (decentně přírodní tóny anebo výrazné barevné akcenty) či propracovanými detaily (zábradlí, neobvykle zpracované stupně a konstrukční spoje).
Jeden příklad za všechny
Přestavba domu nabídla svým majitelům zcela nové možnosti zařídit prostor v jiných dimenzích, ale přece jen se neradi se starým nábytkem loučí. Prostor bývalého obývacího pokoje je tak určen křesly, sedačkami, knihovnou a systémem domácího kina, prostor jídelny jídelním stolem. Stejně tak kuchyně postrádající pevné stěny je zařízena linkou, sporákem, lednicí a mrazákem. Takové řešení si vyžádá v prvé řadě přítomnost silného odsavače mastných a jiných par, které by z otevřené kuchyně pronikaly do celého okolního interiéru a ulpívaly v podobě lepkavých pachů na sedací soupravě. Otevřený prostor kuchyně s jídelním koutem a obývací částí totiž rodina využívá prakticky nepřetržitě. Místo na hraní tu má i tříletá dcera, pod horním schodištěm vznikl ideální prostor na pelíšek pro psa. Horní podlaží se samostatným vstupem z ulice však mohou být využita i jinak - jako neobvykle velká horizontálně i vertikálně propojená atria umístěná nejen v úrovni přízemí, ale i v dalších podlažích domu. K využití prostoru je spousta možností: od knihovny až po zimní zahradu.
Autor: Irena Forejtová