Zejména v parných dnech, které momentálně sužují celou Českou republiku, je mít balkón velikou výhodou. Přes velké balkónové dveře se dá totiž nejen mnohem lépe větrat než přes obyčejné okno, ale zpestřit si posezením venku, a přitom v podstatě vevnitř, můžete i celé dlouhé letní večery.

Pokud jste ovšem doteď balkón k podobným účelům příliš nevyužívali a používali jej maximálně k sušení prádla nebo větrání nevábně páchnoucích bot po sportování, je potřeba vrhnout se nejprve do úklidu. Vedle umytí balkónových oken je vhodné také pořádně vydrhnout podlahu a umýt i zábradlí.

Aby vám nepřipadal prostor příliš fádní a prázdný, pořiďte si závěsné truhlíky s květinami. Nejvíce se k pěstování na balkónu hodí muškáty, begonie, petunie, hrachory, šalvěj, hvozdíky nebo jiřinky, vedle kvetoucích rostlin si tady zkuste vypěstovat také bylinky.

Pokud máte balkón dostatečně rozlehlý, pak můžete zkusit pěstovat i cherry rajčátka nebo fazolky - vedle kulinářského zážitku z vlastnoručně vypěstovaných plodů vás určitě nadchne i estetický dojem z rostlinek plazících se po zábradlí.

Abyste si na balkóně mohli v klidu posedět, je ideální pořídit si sem nějaký nábytek. Pokud právě nechcete investovat do speciálního zahradního nábytku a levné plastové posezení se vám nelíbí, zkuste improvizovat a vyrobit si posezení ze starých židlí, které jste odnesli do sklepa. Stačí je přebrousit a nalakovat venkovním lakem, případně barevným balakrylem a dílo je hotovo.

Máte-li balkón otočený na slunečnou stranu a rádi byste se ukryli do stínu před pražícím sluncem, pak je vhodné namontovat k zábradlí držák na menší slunečník, který podle potřeby během pár vteřin snadno připnete nebo zase schováte.

Samozřejmě záleží na tom, jak velký váš balkón je a co se na něj vejde. Vězte však, že i s malým prostorem se dají dělat divy a své místo si tady klidně může najít i budka pro ptáčky nebo pelíšek pro pejska. A vaše léto v bytě dostane zcela jiný rozměr.

Autor: efa