Byty moderního střihu
Pokud máte to štěstí a vlastníte byt v nové výstavbě, pak zcela jistě odpovídá individuálnímu modernímu komfortu. Obytné plochy bytů jsou řešeny velkoryse a umožňují další úpravy a členění podle potřeb každého člena rodiny. Součástí bytů bývají terasy a balkony, které nejsou započítávány do základní plochy. Developeři a soukromí stavebníci už začínají brát v úvahu fakt, že v roce 2035 bude polovina populace v kategorii 50+, tedy starší padesáti let. Rodina se dvěma dětmi a příbuznými, kteří je často navštěvují, bude mít určitě jiné nároky než rodiče, kterým děti již odrostly, ale mají v péči vlastní rodiče třeba závislé na jejich pomoci.
Pokud je váš byt situován ve starší zástavbě nebo v panelákovém sídlišti bude nutné se před přestavbami zamyslet, kolika osobám či různým generacím má byt sloužit a na jak dlouho. Jaký bude běžný denní provoz, co se týče využití pokojů a jaké chcete mít rozložení bytu na tzv. denní a klidové zóny. Je třeba brát v úvahu pokud možno jednoduchá dispoziční řešení, hledat nápadité možnosti pro vybavení bytu a klást důraz na hygienické požadavky a bezpečnost všech rodinných příslušníků při zachování pohodlí pro všechny.
Chcete měnit byt, bourat bytové jádro a nejste si jisti, zda máte vše dobře promyšleno? Máte-li pochybnosti, zda zakomponujete do svých představ vše potřebné pro své rodiče a nároky svých rostoucích dětí, obraťte se na odborníky. Žijeme v době počítačů, tak proč toho nevyužít. Mnohé firmy nabízejí projekty a prostorové návrhy – tzv. vizualizace.
Vizualizací si vytvoříte představu, jak bude vypadat po úpravách váš byt, nová koupelna nebo třeba ložnice či dětský pokoj. Několika kroky přemístíte jednotlivé kusy nábytku, sanitárního zařízení případně celé příčky rychleji, než byste totéž pořídili u papírového modelu. Architekt či projektant s vámi probere vaše přání a sám zapojí praktická řešení. Můžete si tak ušetřit mnohá zklamání i zbytečné výdaje.
Od kuchyně po úložné prostory
Ideální stav nastává, když má každá generace v bytě vlastní pokoj. Společně mohou užívat obývací pokoj, kuchyň a sociální zařízení. Každý příslušník domácnosti by měl mít alespoň minimální prostor – tzv. osobní teritorium, kde se vstupuje pouze se svolením a které si může zařídit po svém.
Výška pracovní plochy a celé kuchyňské linky by měla být přizpůsobena osobě, která se v kuchyni nejčastěji pohybuje. Nejpoužívanější spotřebiče mají být umístěny tak, abychom předešli zbytečnému ohýbání. Je dobré pamatovat i na židli, na níž se dá sedět u pracovního pultu nebo u dřezu.
Ložnice by určitě měla mít místo v klidové části bytu a postele situované mimo průvan. Je-li součástí ložnice pracovní kout, je nutné zajistit, alespoň optické oddělení od spací části. Pamatujte na snadný přístup k oknu.
Dětský pokoj přizpůsobujeme potřebám různě starých dětí. Měl by obsahovat nábytek a vybavení určené pro děti, nikoli odložené po dospělých. Pořizujte pracovní stoly i židle tzv. rostoucí. Pamatujte na prostor na hraní a jednoduché policové systémy. Vhodně zvoleným dětským nábytkem, který využije nejen půdorysnou plochu, ale i výšku místnosti lze prakticky zařídit i malý dětský pokoj.
Optimálně navržené úložné prostory vyřeší spoustu starostí. Při nedostatku místa využívejte možnosti sníženého podhledu, podia či patra. Velmi praktická je vestavná šatna, kde se dá uložit neuvěřitelná spousta sportovních a sezonních oděvů a potřeb.
Požadavky na komfort a bezpečnost
Soužití více generací, kde vznikají požadavky na určité soukromí, lze předpokládat u bytů s více než dvěma obytnými místnostmi. V takových bytech ukládá legislativní předpis oddělit WC a koupelnu. Připouští se případně možný přístup do prostoru se záchodovou mísou z koupelny, ale ten musí být oddělen příčkou s dveřmi, nebo minimálně shrnovací stěnou. Trendem dnešní doby je při úpravách a rekonstrukcích koupelen myslet na to, že pojem „senior“ či „bezbariérový“ by měl nahradit funkční inovativní design, bezpečnost a pohodlí v pravém slova smyslu. Pak můžete nově zrekonstruovanou koupelnu bez problémů používat třeba i 25 let po pořízení.
Každý detail má svůj význam
Současní designéři už naštěstí přinášejí produkty se snadnou přístupností, komfortními detaily, dobrou ergonomií a dostatečnou velikostí. Takové výrobky může využít i vozíčkář nebo člověk pohybující se o holi.
Nemalou roli ve vícegeneračním společném bydlení hraje také dobrá akustika, osvětlení a vnitřní mikroklima. Stačí nahlas puštěné rádio či dlouho do noci trvající společenská party a klid v domácnosti je narušen.
Tři generace nablízku, a přesto každý s požadavky na maximum soukromí. Soužití více generací v jednom, byť ve velkém bytě bývá leckdy poměrně složité, a tak je někdy jednodušší, když se velká rodina rozdělí. Komplikace při společném soužití v bytě bývají totiž mnohem větší než v rodinném domě. Mohou na ně doplatit i vztahy mezi lidmi.
Autor: Alexandra Rohanová