Jednou z možností je vytvořit schodiště přímo navršením a zpevněním terénu, tedy hlíny, a použitím dlažby stejně jako u chodníků. Okolí vstupu se pak dá osázet okrasnými rostlinami a celek působí velmi přirozeně. Je ale nutné se vypořádat s izolací, aby zeď pod terénním zákrytem nevlhla.

Častým řešením je betonové schodiště, buď na místě vyrobené do bednění, nebo předvyrobené či smontované z prefabrikátů. Jeho výhodou je nehořlavost, velká únosnost a příznivá cena. Poněkud průmyslový vzhled se dá snadno zakrýt vhodným obložením, např. kamenem, dlažbou, dřevem či mnoha jinými materiály.

Zcela tradiční a přitom elegantní je schodiště celodřevěné. Při jeho konstrukci je vhodné kvůli životnosti použít tvrdé dřevo, například dub nebo buk. Poměrně často se však využívá i borovice. Nevýhodou dřeva je samozřejmě jeho hořlavost, na druhou stranu je to materiál pocitově i vzhledově velmi příjemný. Nesmíme ale zapomenout na jeho pravidelnou ochranu před škůdci a povětrnostními vlivy.

Zajímavou a v poslední době poměrně často používanou možností je kombinace kovové, nejčastěji ocelové či lépe (ale dráž) nerezové konstrukce s dřevěnými schodovými stupni. Takto řešené schodiště je dostatečně pevné a solidní, přitom však může vypadat velmi vzdušně a lehce. Hlavně pokud má pouze vodorovné stupně, mezi nimiž jsou otevřené průhledy (bez podstupnic). Konstrukce se dá ještě úmyslně upravit použitím jiné barvy než u stupňů, což jen zdůrazní eleganci dřeva.

Na kovovou konstrukci je ale možné namontovat stupně i z jiných materiálů – kamene, betonu, terasa, skla, nebo třeba opět kovu – oceli, hliníku i exotičtějších kovů. Těmito způsoby se dá dosáhnout velmi zajímavého vzhledu a výsledného efektu, jen musíme pořád mít na paměti i funkčnost.

V případě, že nášlapná plocha schodů je hladká, není od věci ji opatřit nějakou protiskluzovou úpravou. Může jít o profil z PVC či pryže, nalepený pásek z drsného materiálu či třeba drážky frézované přímo do plochy schodu. Oceníme to zejména za deště, sněhu a námrazy.

Ve všech případech je dobré při stavbě schodiště počítat s případnou instalací zábradlí, zejména pokud dům obývají či navštěvují starší lidé.

Venkovní schodiště samozřejmě nemusí být jen u vstupu do domu, může spojovat členitější terén na zahradě, vést do zahradního domku apod. Zásady pro jeho stavbu jsou ale i v těchto případech podobné.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firmy Schody DNA