Máme pro vás několik rad, jak s vlhkostí úspěšně zatočit! Domovy s nadměrnou vlhkostí poznáme snadno – zatuchlý vzduch, opadávající omítky, skvrny na zdech, vlhké podlahy a neustále zamlžená okna. Co je však mnohem podstatnější – je ohroženo zdraví obyvatel těchto domů všudypřítomnými alergeny a bakteriemi.

Jednou z hlavních příčin nadměrné vlhkosti v domě je nedostatečné větrání. Majitelé izolují své domy tak pečlivě, že tak nechtě zabraňují přirozené výměně vzduchu, dochází ke srážení vody vlivem změny teplot a tím se vytváří ideální prostředí k rozmnožování nebezpečných bakterií.

Co tedy musíte udělat, aby vaše domácí prostředí nebylo zdravotně závadné?
Co nejčastěji otevírejte okna a dveře a větrejte, zabráníte tak kondenzaci par a vzniku plísní.
Používejte vysoušeče a ventilátory, které napomáhají cirkulaci vzduchu a zabraňují srážení par. Instalujte je tam, kde nejvíce používáte vodu, tedy do koupelen a kuchyní. Nezapomeňte, že by to měly být vysoušeče s vnější ventilací.
Při stavbě nového domu dbejte na to, abyste použili stavební  a instalační materiál, který je už uzpůsoben k tomu, aby odváděl nadměrnou vlhkost průduchy ven. Zkontrolujte stav střechy alespoň dvakrát ročně. I malé škvíry a prasklinky mohou v budoucnu znamenat veliký problém. Nezapomeňte na okapy a rýny.
Pravidelně kontrolujte, zda okna, dveře nebo základy neprosakují nebo jimi neproniká vzduch. V případě potřeby opravte nebo vyměňte zámky oken a dveří.
Pro pravidelnou kontrolu vlhkosti si také můžete   koupit přenosný odvlhčovač, zařízení, které vstřebává nadbytečnou vlhkost a stará se tak o zdravé prostředí ve vašem domě.

Dodržováním těchto kroků byste měli zabránit nadměrné vlhkosti ve vašem domě a předejít tak vzniku plísní a náročnému boji s nimi.

Autor: phe