OSB desky se dělí na tři typy dle odolnosti vůči vlhkosti

Označení OSB je zkratkou anglických slov Oriented Strand Boards, přičemž se jedná o materiál tvořený z velkoplošných třísek, které jsou pod tlakem slisovány dohromady a zpevněny syntetickou emulzí na bázi pryskyřice, aby tvořily co nejpevnější materiál. OSB desky se obvykle vyrábějí ze smrku či borovice a právě díky svému původu bývají nejčastěji využívány jako základy dřevostaveb. Jejich využití je však mnohem širší.

 

U dřevostaveb se OSB desky nejčastěji využívají jako plošný konstrukční materiál či nosný prvek stropních či střešních konstrukcí. Desky se rovněž používají jako nosné vrstvy plovoucích podlah, nebo jako samostatné podlahy. Lidé je také často využívají k tvorbě zahradních staveb, například kůlen, altánků či garáží.

Desky mají využití i jako obalová technika, v nábytkářství, skladovém hospodářství, jako dočasné bednění a tak dále. Pokud tedy budete stavět téměř cokoliv, s OSB deskami se s největší pravděpodobností určitě setkáte. Obecně se OSB desky dělí na základní tři druhy, a to dle toho, do jakého prostředí jsou určeny.

 

Pokud chcete s deskami pracovat v interiéru, pak je možné využít typ OSB/2, který je určen do suchého prostředí. Tento typ je však nabízen spíše okrajově. Nejčastěji používaný je typ OSB/3, který je určen do mírně vlhkého prostředí a OSB/4 do vlhkého prostředí

Dřevotřískové desky mají zajímavý vzhled, který lze kombinovat s dalšími dřevěnými prvky

Desky mohou mít různou tloušťku dle toho, pro co jsou určeny a mají také různé typy hran a drážek. Velice často se OSB desky používají k tvorbě podlah, ať už jako nosná vrstva, nebo přímo nášlapná plocha. Mozaikovité a plasticky působící plochy jsou velice zajímavým prvkem, s nímž lze skvěle kombinovat další dřevěné prvky.

Pokud se pro podlahu z OSB desek rozhodnete, můžete počítat s tím, že se jedná o cenově velice dobře dostupný materiál, který je neokoukaný a vyznačuje se skvělými vlastnostmi. OSB desky jsou velice pevné, ale zároveň pružné, takže se s nimi dobře pracuje. Navíc jsou odolné jak proti povrchovému poškození, tak proti možnosti vyboulení, což se u některých typů podlah stává. Tento materiál je skvělý, i co se týče tepelné izolace.

 

Nebojte se vlastních projektů, krabici na nářadí nebo králíkárnu z OSB desek zvládne každý
Co se týče povrchové úpravy, je to podobné, jako u dřevěného masivu. Desky lze natírat, lakovat či mořit a můžete si je tak přizpůsobit do odstínu, který vám nejvíce vyhovuje. OSB deskami lze obložit také stěny nebo strop, takže lze vytvořit jednotný a ucelený interiér a doplnit jej například o další dřevěné prvky v podobě parapetů, obkladů oken a podobně.
Pokládání desek je jednoduché, základem je rovný podklad a umístění dilatačních spár po okrajích místnosti pro případ, že bude dřevo postupem času pracovat a rozpínat se. Nejčastěji jsou desky opatřeny rovnými hranami či tzv. perodrážkami a obvykle se pokládají ve dvou vrstvách, aby byla nosnost dostatečná.

 

S OSB deskami nemusíte nutně dělat žádné velké stavební projekty, osvědčí se totiž i pro jednoduché a praktické účely. Pokud vám chybí úložné prostory a nevíte, kam s nářadím, z OSB desek si můžete udělat truhlu či poličky, které k tomuto účelu skvěle poslouží. Tento materiál se také používá pro menší hospodářské stavby, například na králíkárny, kurník či boudu pro psa. Fantazii se meze nekladou a díky velkému počtu výrobců i přívětivé ceně jsou OSB desky velice sympatickým materiálem.

Přečtěte si také:
Použití osb desek v interiéru – stěny, podlahy i zajímavý nábytek
Když nechcete sádrokarton, jaké máte další alternativy?
Dřevostavby – typy sendvičových staveb
 

Autor: Eliška Střelková

Foto: Pinterest