Klasická cihla má tvar kvádru s poměrem stran zpravidla 4:2:1, objevují se však i jiné poměry a tvary.

Nepálené cihly se suší na slunci a jsou dodnes běžné v mnoha zemích, převážně v těch s teplým klimatem. Dobře je však známe i z Čech a Moravy jako tzv. vepřovice a kotovice. Vyráběly se z jílovité hlíny s příměsí slámy či jiných přísad, ve druhé polovině 20. století však zaznamenaly velký ústup ze slávy, především pro ne zcela ideální mechanické vlastnosti a nízkou odolnost vlhkosti. Vepřovice však má také svá pozitiva, například dobré akumulační a izolační vlastnosti a schopnost vytvářet v domě příznivé mikroklima. Proto ostatně v současnosti opět nacházíme v nabídce stavebních firem nepálené cihly, které se používají především v moderních ekologických a energeticky úsporných domech. Novodobé nepálené cihly se vyrábějí s přídavkem malého množství stabilizátorů a mají pevnost v tlaku srovnatelnou s pálenými cihlami, pouze pevnost v tahu je nižší, což vyžaduje u vodorovných konstrukcí vytvářet kopule a klenby. Tzv. lehčené nepálené cihly mají izolační vlastnosti srovnatelné s moderními zdícími systémy (např. Porotherm). Pro zajímavost také uveďme, že k výrobě nepálené cihly je zapotřebí až 40x méně energie než na pálenou cihlu. Pokud vás problematika nepálených cihel a obecně staveb z hlíny zajímá, informace najdete např. na stránkách www.hlina.info.

Pálená cihla je materiálem velmi ceněným v minulosti i nyní, ostatně stačí srovnat ceny cihlových a panelových bytů. Ve své klasické podobě se nicméně cihla dnes využívá již méně a bývá nahrazována různými tvárnicemi a dalšími zdícími systémy, kterých je na trhu obrovské množství.

Ona známá oranžová cihla se pro svůj nezaměnitelný a oblíbený vzhled používá hlavně ve formě neomítnuté lícovky, ať už v exteriéru na fasády domů, nebo v interiérech. Lícovky jsou k dispozici v různých provedeních a odstínech. Obdobnou funkci plní rovněž dekorativní cihly štípané.

Běžné plné cihly lze využít v kombinaci s vhodným zateplovacím systémem, nebo tam, kde na tepelné izolaci zas až tolik nezáleží. Lepší izolační vlastnosti má cihla lehčená (stejný rozměr jako plná, avšak s otvory uvnitř), často se používají cihly voštinové (nejvíce asi CV14), příčkové apod. Jsou k dispozici v různých rozměrech a s různými poměry stran, délka cihly však bývá nejčastěji 290, příp. 300 mm. Cena obyčejné plné cihly se dnes pohybuje zhruba na úrovni 6,- až 7,50 Kč bez DPH, vždy je samozřejmě lepší porovnat nabídku více cihelen a započítat také cenu dopravy. Před koupí můžete rovněž zvážit možnost pořízení cihel starších, již použitých. Často stačí sledovat inzeráty, kde někdo nabízí cihly „z bouračky“ zdarma za odvoz. Jistě, je to pracnější, musíte je čistit atd., ale zase ušetříte peníze a často takto seženete cihly ve výtečné kvalitě, jakou dnes snad už nikdo ani neumí. A k tomu jako bonus tolik oblíbenou historickou patinu…

Každopádně se dá říci, že cihla neztrácí svůj půvab a zřejmě se bude používat ještě dlouho v budoucnu.

Autor: Michal Hamšík

Foto: Wienerberger