Pokud se chystáte na stavbu rodinného domu, můžete mít i jako laik promyšlen každý detail, mnohdy ovšem také nedokážete dát svým představám jasné obrysy a potřebujete pomocnou ruku. V každém z případů se vyplatí konzultovat stavbu, exteriér a interiér s odborníkem, tedy architektem. Rodinný dům není investicí na pár let. Členové rodiny v něm stráví větší či menší část života a dům by měl jejich životnímu stylu dokonale vyhovovat.

Proč spolupracovat s architektem
Architekt může nabídnout stavebníkovi širokou škálu služeb a jej jen na stavebníkovi, komu svěří péči o vzhled a umístění jeho budoucího domova. Práci architekta oceníme v každé fázi stavby domu. Již při výběru pozemku, zejména u většího domu, nám může architekt dobře poradit. Odborná způsobilost architekta opravňuje k navrhování a projektování nejrůznějších staveb, k vypracování přípravné dokumentace stavby, k vykonávání projektového managementu, k vykonávání stavebního dozoru apod. Laik od architekta tedy zjednodušeně očekává komplexní pomoc s návrhem dispozic domu, vnitřního uspořádání i zahrady.

Hledání architekta
Hledání architekta není jednoduchá záležitost a výběru lze mnohdy přisuzovat podobnou důležitost jako výběru osobního lékaře. Je třeba si uvědomit, že s tímto člověkem budete téměř denně komunikovat po několik týdnů a budete s ním řešit jednu z nejdůležitějších otázek vašeho života – bydlení. Způsobů jak najít tu správnou osobu je několik. Někteří dají výhradně na doporučení přátel a známých, jiní věří referencím uznávaných osobností v oboru, nápovědu vám mohou poskytnout také stránky České komory architektů. Pokud možnost doporučení nemáte, lze architekta vybírat pomocí inzerce a vyžádat si následně jeho stěžejní práce. Pokud máte ve svém okolí dům, který splňuje vaše představy, není niž snazšího než si vyžádat kontakt na architekta od jeho majitelů. I toto je cesta.

Spolupráce s architektem by měla být příjemnou záležitostí, proto pokud byste měli hned v úvodu spolupráce pocit, že se vaše představy zcela rozcházejí a architekt vás tlačí někam, kde sami nechcete být, raději byste se měli rozejít a poohlédnout se po jiném odborníkovi. Aby byl výsledek práce architekta co nejlepší a nejefektivnější, měli byste mu prozradit o svém životním stylu co nejvíce – denní rituály jednotlivých členů rodiny, jejich představy, důraz na soukromí a intimitu, jak by měly vypadat společné prostory a samotářská zákoutí atd. Ve chvíli, kdy architekt zjistí, jaké jsou zhruba vaše představy, jednání začíná mít větší spád a i sám stavebník si začne uvědomovat detaily a souvislosti, které dříve neviděl. Velmi pomáhá samozřejmě vizualizace rodinného domu. Minimální rozsah nabízených služeb by měl obsahovat vypracování architektonického návrhu, dokumentace pro územní rozhodnutí, projektu pro stavební povolení, vypracování realizačního projektu a autorský dohled během realizace. V ideálním případě a maximální důvěře svěříte architektovi zabezpečení celého procesu realizace rodinného domu od poradenství, výběru pozemku, přes výběr dodavatele až po realizaci domu včetně zeleně a zpevněných ploch kolem domu.

Odměna pro architekta
Již v počátku budoucí spolupráce byste si měli s architektem dohodnout honorář za jednotlivé služby, které vám architekt předloží v návrhovém dopise a rozpisem jednotlivých úkonů a jejich časovým plněním. Při určení návrhu honoráře vychází architekt z Honorářového řádu České komory architektů nebo ze Sazebníku pro navrhování nabídkových cen projektových prací a inženýrských činností UNIKA.  

Články s podobnou tématikou
Než si pořídíme bazén
Výběr vhodného pozemku
Vybíráme dům z katalogu
Financování stavby rodinného domu