Představte si konkrétní situaci. Zdědili jste, koupili nebo jinak nabyli menší řadový domek v pěkné lokalitě. Nebo v něm možná už delší čas bydlíte, a teď když děti povyrostly, byste jim rádi dopřáli vlastní pokoje. Místo v domě samozřejmě není nafukovací a vy proto přemýšlíte, jak by se dal dům rozšířit. U řadových domů jsou možnosti značně omezené – nabízí se např. přístavba do dvora, ovšem tou získáte maximálně jeden až dva pokoje a navíc se připravíte o kus už tak malé zahrady. Problémy jsou v tomto případě spojeny také s budováním základové desky pro přístavbu a samotným přístupem techniky do dvora.

Mnohem lepším řešením jsou nástavby, díky kterým získáte podlahovou plochu o velikosti celého patra. Na českých vesnicích, kdy mají i řadové domy každý jinou výšku to navíc není nic neobvyklého.

Jak taková nástavba probíhá?

Vlastní realizaci vždy předchází velmi důkladné posouzení stávající stavby a proveditelnosti nástavby. Provádí se sondy stropní konstrukce a celý stávající objekt musí posoudit statik. Následně je potřeba vše zaměřit a logisticky naplánovat celou realizaci, aby nedošlo k tomu, že se stavební technika nedostane do úzké uličky apod. Realizace nástavby je možná i ve vyšších patrech, ale vše je nutné dopředu spočítat a naplánovat.

Po této fázi už nebrání nic vlastnímu projektování nástavby. Projekt musí zohledňovat kromě funkční a estetické stránky nástavby také hledisko statické. Z tohoto důvodu se nejčastěji pro nástavby používají lehké stavební konstrukce – dřevostavby. Jakmile stavební úřad vydá stavební povolení, můžete se pustit do samotné realizace nástavby.

Nejprve se demolují a demontují všechny prvky v podkroví, které nenesou střechu. Následně se odhalí nosná konstrukce stropu a posoudí se její skutečný stav. V drtivé většině případů se stávající trámy doplňují i nosníky. Betonování nového stopu probíhá pod stávající střechou, aby se maximálně eliminovalo zatečení do spodních pater. Následně se demontuje stará střešní krytina a odstraní se starý krov. Po demolici stávajícího krovu a podezdívek se dobetonují zbylé části stropu. Tímto vlastně vzniká „základová deska“ pro novou nástavbu.

Dřevostavby Avanta Systeme a tedy i nástavby vynikají rychlostí výstavby. Kromě betonování nového stropu se jedná o suchý proces výstavby s řadou prefabrikovaných součástí, které ještě více urychlují stavbu. Jako střešní krytina se nejčastěji používají lehké plechové krytiny, které jsou zároveň bezúdržbové.

 

Nově vzniklou nástavbou získáte celé jedno patro využitelné k bydlení nebo práci. Vnitřní dispozice si můžete přizpůsobit účelu užití i aktuálním trendům. Prostor můžete ponechat otevřený, čímž vznikne vzdušný loft plný světla, nebo jednotlivé místnosti oddělit příčkami. Nástavbou může vzniknout také zcela samostatná bytová jednotka.

Bližší informace získáte na stránkách Avanta Systeme https://www.avanta.cz/domy/specialni-stavby/nastavby.

- PR článek -