Při dešti se pak voda do omítky neváže, ale vznikají z ní „kuličky“, navazující na sebe nečistoty z omítky a stékající dolů.
Ještě dále jde samočisticí omítka Baumit Nanopor. Jak název signalizuje, tento materiál využívá v poslední době bouřlivě se rozvíjejících nanotechnologií. Ty umožnily vytvořit povrch, který je oproti tradiční silikonové omítce na mikroskopické úrovni výrazně hladší a méně členitý, takže lépe chrání fasádu před znečištěním organickými i anorganickými nečistotami. Na povrchu jsou totiž pouze nanopóry, tedy póry velmi malých rozměrů, odpovídající světu nanočástic. Jen pro představu, v jakých řádech se pohybujeme, nanočástice jsou menší než 100 nanometrů, přičemž 1 nm = 1 miliontina milimetru, což odpovídá jedné desetitisícině tloušťky lidského vlasu. Tyto póry sice umožňují omítce dobře dýchat, zároveň jsou však natolik malé, že se v nich nezachycují částečky špíny. Ulpívání špíny je dále znesnadněno velmi nízkým elektrostatickým nábojem povrchu omítky.
To málo, co se přece jen na fasádě zachytí, je průběžně čištěno s pomocí přírodních sil, jako např. deštěm, sněhem, větrem, dokonce i slunečním zářením.
Další výhodou je nízká nasákavost a rychlé schnutí. Díky tomu je navíc značně omezena možnost vzniku příhodných podmínek pro napadení řasami, houbami, plísněmi a mikroorganismy, případně pro jejich další růst.
Baumit Nanopor omítka, zvětšeno 500x
Baumit silikonová omítka, zvětšeno 500x
Baumit Nanopor je k dispozici v různých zrnitostech (1,5, 2 nebo 3 mm) s tzv. škrábanou strukturou nebo ve verzi „jemná“ s jemným povrchem (zrnitost 1 mm). Samozřejmostí je velký výběr odstínů, čítající více než 200 barev. Dá se použít v exteriéru i interiéru.
A kolik za to všechno zaplatíte? Počítejte s tím, že jedno třicetikilové balení vás vyjde zhruba na 2 200,- až 2 700,- Kč, dle druhu a prodejce. Takový kyblík omítky se zrnitostí 1,5 mm vystačí asi na 12 m2, u zrnitosti 2 mm na 9,3 m2 a zrnitosti 3 mm na 7 m2, a konečně u jemné varianty (1 mm) na 15 m2.
Jistě, dají se koupit i levnější omítkové materiály, ale každá mince má dvě strany. Obyčejná omítka se „díky“ dešti, prachu a smogu z dopravy i průmyslu po pár letech ušpiní a její barvy zajdou, takže pokud chcete zachovat vzhled domu, musíte zajistit minimálně přetření fasády. A to znamená nákup materiálu, lešení, dopravu, někdy i čištění „staré“ omítky, pracovní síly…
Baumit Nanopor nabízí zhruba dvojnásobnou životnost a tím i úsporu výdajů, práce a času. Každý musí zvážit sám, čemu dává přednost.
Autor: Michal Hamšík
Foto: Baumit