Na návštěvě v typovém rodinném domě RD Rýmařov s individuálními úpravami
Rodinný dům, který vám chceme představit v následujícím článku, se nachází na okraji Rýmařova, nejzápadnějšího města Moravskoslezského kraje. Dvoupodlažní dům se sedlovou střechou stojí na úzké atypické parcele, a kam oko dohlédne, uvidí louku nebo les.
Majitelé domu manželé Červení bydleli původně ve dvojbytovce u rodičů. Po pěti letech se rozhodli postavit si vlastní rodinný dům. Stavba vychází z typového domu Largo 85 společnosti RD Rýmařov, ale původní projekt byl přizpůsoben požadavkům a potřebám majitelů.
Dům je projektován jako nízkoenergetická dřevostavba, ale obálka domu je zateplena mnohem více než požaduje nízkoenergetický standard. Stavba má díky tomu velmi nízké tepelné ztráty, přesto nemůže být považována za pasivní, protože není vybavena předepsanými technologiemi. Sám majitel domu se ke svému rozhodnutí vyjádřil takto: „Touto cestou jsem jít nechtěl. Jsem zastáncem jednoduchosti a přirozenosti v bydlení. Vsadil jsem na kvalitní skladbu obvodových stěn a z toho vyplývající nízké náklady na vytápění. Kdybych za této situace v domě s tak malou tepelnou ztrátou měl využívat drahé technologie známé z pasivních domů, tak by se mi investice do drahých systémů nevrátila. Naopak se mi osvědčilo elektrické podlahové topení Ecofloor a Ecofilm od nedalekého výrobce Fenix Jeseník.“
Vytápění a ohřev vody
V domě není instalován žádný kotel a veškeré vytápění obstarává elektrické podlahové topení. V místnostech s plovoucími podlahami je to topná fólie Ecofilm a pod keramickou dlažbou potom systém topných kabelů Ecofloor. Teplotu v každé místnosti hlídá prostorový termostat (WATT S 760) a také podlahové čidlo.
Ohřev teplé vody je zajištěn kombinovaným zásobníkem o objemu 300 litrů, který je ohříván jednak elektrickou topnou spirálou a také dvěma solárními panely umístěnými na střeše domu (jedná se o solárnětermické kolektory Sun Wing T3, českého výrobce TWI). Systém je plně automatizován a slouží k celoročnímu předehřevu vody. Při nedostatečném energetickém zisku solárních kolektorů dojde automaticky ke spuštění záložního elektrického topidla.
Díky nadstandardně izolovaným stěnám, elektrickému podlahovému vytápění a solárním fototermickým panelům se roční náklady na teplo dostaly na 10 700 Kč, což je třetina nákladů, než stavebník platil ve starém bytě s mnohem menší podlahovou plochou.
Dispozice domu
Manželé Červení vycházeli při výběru rodinného domu z tvaru parcely a místních stavebních regulativů, které předepisovaly sedlovou střechu. Na základě toho vznikla jasná představa úzkého moderního domu se sedlovou střechou a jednoduchými čistými liniemi, který opticky splyne s okolní krajinou. Tato ideální představa našla svou reálnou podobu v typovém domě Largo od firmy RD Rýmařov, která velmi ochotně a flexibilně přizpůsobila dům přáním nových majitelů. Přibyla garáž, došlo ke sloučení dvou místností v přízemí a také byla posílena tepelná izolace domu. Vzhledem k úzkému tvaru parcely byly také změněny proporce domu.
Dvojpodlažní nepodsklepený dům má jen 130 m2 užitné plochy, přesto díky vzdušnému centrálnímu obytnému prostoru nepůsobí stísněně. Tento obytný prostor
vznikl už v projektu na přání stavebníků sloučením původního obývacího pokoje s přilehlým pokojem. Dle slov majitelů rodina tráví svůj společný čas buď právě zde, nebo za příznivého počasí na zahradě. A tak není náhoda, že zahrada je s obytným prostorem propojena prosklenými terasovými dveřmi. „Pokud počasí dovolí, tak je naším obývákem celá zahrada,“ doplňují manželé Červení. Rodina také chtěla dopřát dětem i rodičů svůj prostor a soukromí, a proto synové mají své pokoje v podkroví a rodiče ložnici v přízemí.
Příroda hned za dveřmi
Na dům navazuje zpevněná terasa, která volně přechází v zatravněnou plochu zahrady. Zahrada zatím není oplocená, a tak mají majitelé domu a hlavně jejich děti volný přístup na sousední hřiště. Manželé Červení se také pustili svépomoci do stavby pergoly, která zakrývá venkovní posezení a gril.
Klidné a čisté prostředí okraje Rýmařova se zamlouvá všem členům rodiny. Dokladuje to i výrok hlavy rodiny, který si po více než ročním obývání nového domu nemůže vynachválit blízkost přírody a také skvělé sousedy: „Dnes jen vyjdu ze dveří a jsem v přírodě. Díky tomu jsem pochopil, že nejde tolik o to, co máte v domě, ale o to, kam můžete vyjít z domu.“
Obestavěný prostor: 550 m3
Užitná plocha: 127 m2
Konstrukce: dřevěná rámová konstrukce opláštěná z obou stran sádrovláknitou deskou Fermacell a vyplněná tepelnou izolací z minerální plsti (Orsil-UNI), z vnitřní strany stěrka, obvodové stěny mají vnější kontaktní zateplovací systém 150 mm stabilizovaného EPS polystyrenu a vnější omítku, dřevěné stropní nosníky se záklopem z dřevotřískové desky tloušťky 22 mm, podhled ze sádrokartonových desek, vaznicový krov se sklonem 38° a vrcholovou vaznicí podepřenou v obvodových štítových stěnách
Podlahy: roznášecí vrstva ze dvou vrstev Mirelonu a čtyř vrstev dřevovláknité desky (Hobra), vrstva podlahových dílců (Fermacell) a podlahové krytiny
Další články o rodinných domech RD Rýmařov
Nové obchodní centrum a vzorový dům RD Rýmařov v Jihlavě
Nový KUBIS 77 – ideální nízkoenergetický dům pro rodinu s dětmi
Proč stavět rodinný dům na klíč s RD Rýmařov?
Dřevostavba Kubis 631 – bydlení za 11 dnů v domě do 2 miliónů
- PR článek -