Majitelé si chtěli dům postavit dle svých představ. Nechtěli, aby jejich nápady usměrňoval zkušený architekt a kladl jim mantinely. Jak sami majitelé přiznávají, nebylo to jednoduché a museli si projít spoustou pokusů a omylů, všechno jim trvalo mnohem déle a k ideálu se přibližovali mnohem pomaleji. Každý prvek, který si vymysleli, musel být prověřován z hlediska realizovatelnosti. „Velký díky patří konstruktérům, kteří byli ochotni s námi trávit čas a vycházet vstříc našim někdy hodně zvláštním nápadům a požadavkům," dodávají Ela s Kryštofem.
Výsledkem snažení majitelů i konstruktérů je přízemní dřevostavba s jednoduchým obdélníkovým půdorysem. Jednoduchý až minimalistický je také interiér domu. Majitelé vyhledávají doma klid a harmonii a velké množství věcí by je zbytečně rozptylovalo. Interiér domu je světlý, velmi vzdušný s velkými prosklenými plochami. Převažuje bílá barva doplněná elegantními barevnými doplňky nebo jednou barevnou stěnou. Velká okna umožňují těsné propojení s přírodou a úžasný výhled na Ještěd.
Ela s Kryštofem si navrhli rodinný dům tak, aby se v něm cítili dobře především oni dva. Při navrhování ale mysleli také na návštěvy, které u nich můžou přespat v jednou ze dvou pokojů pro hosty a využít vlastní koupelnu. Dům je rozdělen na dvě části – soukromou, nebo chcete-li noční, a denní společnou. V soukromé části je ložnice majitelů, velká koupelna se saunou, šatna a pracovna. Ve společné denní části je pak obývací pokoj s kuchyní, pokoje pro hosty a koupelna pro hosty. V domě samozřejmě nechybí technické zázemí, tedy technická místnost. Z ložnice, pracovny, která zároveň slouží jako malá tělocvična, a z obývacího pokoje je přístup na terasu k bazénu. Terasa je částečně krytá přesahem střechy a kromě posezení na ní majitelé chtěli také vířivku. Relaxace s výhledem na celý hřeben Ještědu je tak dokonalá.
Technické řešení domu
„Tam, kde už nešlo přizvat přírodu, jsme s pokorou využili i technologie. Proto například nucená výměna vzduchu, která je občas potřeba," říká majitel. V domě je kromě rekuperace také tepelné čerpadlo voda-voda, které se stará o úsporné vytápění domu. Pod pozemkem je nataženo přibližně 300 metrů trubek, odkud se bere teplo a zpracovává se v technické místnosti. Provoz celého systému je vysoce účinný a velmi tichý, to byly ostatně základní požadavky majitelů. Silné tepelné čerpadlo zvládne ohřívat i vodu v bazénu.
„Dům je jedinečný svým nadčasovým dispozičním řešením. Obnovitelné zdroje energie (tepelné čerpadlo voda-voda, řízené větrání a příprava na fotovolatickou elektrárnu) řadí dům do kategorie „energeticky efektivní" a významně šetří finanční náklady v rámci provozu a užívání stavby," říká Ing. David Ondra z RD Rýmařov.
Zastavěná plocha: 239 m2
Užitná plocha: 128 m2
Topení: tepelné čerpadlo voda-voda + teplovodní podlahové vytápění
Větrání: řízené větrání s rekuperací
Bazén kryje plovoucí roleta, která izoluje teplo i chlad. Voda má 20 stupňů a díky roletě je schopná si je udržet, i když vzduch má třeba 35.
Další návštěvy v domech RD Rýmařov
Návštěva v atypické dřevostavbě RD Rýmařov
Návštěva v řadovém domě RD Rýmařov v Doubravicích
Na návštěvě v domě NOVA 101 po 7 letech
Bydlení v dřevostavbě – návštěva v rodinném domě na Bruntálsku
Dřevostavba KUBIS 631 – na návštěvě v novostavbě postavené za 2 týdny
- PR článek -