Někteří lidé si pod heslem alternativní bydlení v ekodomu představí něco jako papírovou krabici v lese. Ale opak je pravdou. Dům může mít znaky moderní architektury, ale zároveň může být šikovně navržen tak, aby nenarušil krajinný ráz. Pokud svěříte stavbu ekodomu šikovnému projektantovi, vykouzlí vám opravdu reprezentativní bydlení.
Jak vypadá ekodům?
Dům může být moderního rázu, ale musí být postaven z přírodních, obnovitelných zdrojů. Přírodní, ale nevšední kabát mu dá např. fasáda z douglaskového dřeva (dřevo z Douglasky tisolisté), která ladí s moderními posuvnými okenicemi ze stejného materiálu. Esteticky a ekologicky bude působit i částečně extenzivně osázená střecha. Sluneční energii můžete využít prostřednictvím prosklené haly, která bude působit víc než reprezentativně. Dále můžete využít zařízení s fotovoltaickými články a solární zařízení pro přípravu teplé vody. Spotřebu světla sníží prosklené plochy v domě, které lze šikovně navrhnout tak, aby účelně propouštěly sluneční paprsky jen z vámi vybraných stran. Existuje mnoho materiálů, které jsou enviromentálně přijatelné, vaší fantazii se meze nekladou.
Na čem ušetříte?
Při stavbě ekodomu určitě ušetříte za parcelu. Stěny domů, které jsou chráněné zemí, často využívají přirozených terénních podmínek. Pokud budete stavět ekodům, kupte si svažitý pozemek. Pro ekodům je ideální a v porovnání s cenami ostatních pozemků vás vyjde nesrovnatelně levněji. Zemina, která bude stavbu obklopovat, vám navíc zajistí zvukový izolant. Další výhodou je celoročně stejná teplota půdy a to už v hloubce 2 metrů. V zimě díky tomu dům snadněji vyhřejete a naopak v létě vám půda poslouží jako izolace proti nadměrnému teplu, taková malá moderní,,klimatizace“. Dům se musí zateplit z vnější strany a vyjde vás to téměř pětkrát levněji než u obvyklých staveb. Samozřejmě záleží na tom, jaký tepelně izolační materiál zvolíte. Jako vhodnou alternativu můžete použít ovčí vlnu nebo dřevovláknitou izolaci střechy a roční spotřeba pro celý dům s užitnou plochou 260m2 nepřekročí 60kW/m2. Pokud budete navíc dům vytápět centrálními peletkami a budete využívat alternativní zdroje energie, můžete tuto spotřebu snížit ještě na polovinu. Zemina, která ekodům obklopuje, zároveň nedá šanci nikomu nepovolanému vniknout na váš pozemek. Lze ji proto chápat i jako ochranu před zloději.
Nevýhody ekodomu
Pokud sečtete náklady, které potřebujete na výstavbu ekodomu, brzy zjistíte, že převyšují náklady, které byste vynaložily při stavbě srovnatelného běžného domu. Na některých věcech jako např. parcela sice ušetříte, ale ostatní materiály, které pro ekodům potřebujete jsou dražší. Vaše investice se vám ale časem mnohonásobně vrátí zpět, takže je otázkou, zda-li je to skutečně nevýhoda. Jakmile dům začnete používat, poznáte, že výrazně ušetříte na energii. Takže přes počáteční vysoký výdaj nakonec stejně musíte celkově ušetřit. Nevýhodou je také jisté omezení při hledání vhodného místa, aby mělo vhodné klimatické podmínky, aby odpovídalo stavebnímu omezení, aby na něm byl zajištěn vodní tok nebo přímo studna a v neposlední řadě, aby byly stavební materiály dostupné buď na pozemku nebo v jeho okolí. Pokud si dáte práci s hledáním vhodného pozemku a nebude vám vadit počáteční vysoká, ale vratná finanční částka, stane se pro vás ekodům racionální investicí do budoucna.
Nebojte se nových věcí. Bydlení v ekodomě nese řadu svých výhod a je čím dál tím populárnější. Bydlet ekologicky dnes může znamenat totéž co bydlet moderně a ekonomicky.
Autor: Irena Ševelová