Unikátní budovu nechal postavit v letech 1911 až 1912 podle projektu architekta Josefa Gočára velkoobchodník František Josef Herbst, a to na místě dvou zbouraných empírových domů rytířů Granovských zvaného U Černé Matky Boží nebo také U Zlaté mříže. Právě tento prvek - barokní sošku černé madony s ježíškem za zlatou mříží - si nová stavba ponechala. Dodnes je umístěna ve výšce 1. patra na nároží.

Dalšími výraznými prvky přední fasády jsou vedle madony s černou tváří také balkon v 1. patře, meziokenní pilíře a římsa mezi třetím a čtvrtým patrem. Celkem se první kubistická budova v Praze skládá z pěti pater, její půdorys je obdélníkový. První tři patra jsou klasická, poslední dvě horní podlaží ustupují do mansardové střechy.

Ve své době vyvolala demolice původní stavby velkou diskusi, mnozí proti novostavbě protestovali, nakonec však Gočárův projekt ocenili a dům se stal doslova ikonou české moderní architektury.

Stejně jako exteriér byl původně i celý interiér domu v kubistickém stylu. Sídlila tady stylová vinárna, kavárna, obchody a kanceláře, mezi válkami pak tady byla banka a po 2. světové válce tu měl své sídlo národní podnik Výstavnictví. Společně se změnami majitele se měnil i vzhled interiéru. Až počátkem 90. let 20. století prošla budova celkovou rekonstrukcí, během které byl skvost českého kubismu uveden do původního stavu.

Nyní je v Domě u Černé matky boží otevřeno Muzeum českého kubismu se stálou expozicí vrcholných děl tohoto směru z oblasti malby (J. Čapek, B. Kubišta, E. Filla, A. Procházka), plastiky (O. Gutfreund), užitého umění a architektury (J. Gočár, P. Janák, J. Chochol, Vl. Hofman).

Autor: efa