Osudy místa na pražské Letné jsou více než zajímavé, pojďme si je tedy přiblížit. Už jen proto, že počátkem května tomu bylo přesně padesát let, co se začala historie "výstavní skříně" pražské pláně psát.

Na 1. máje 1955 bylo na Letné monstrózní Stalinovo sousoší architekta Jiřího Štursy, jeho synovce a manželky a sochaře Otakara Švece slavnostně odhaleno. Vztyčení ojedinělého přes 15 metrů vysokého monumentu socialistického realismu předcházely velkolepé přípravy.

Základní kámen "posvětil" sám prezident Antonín Zápotocký a pro základy byly použity kameny z celého Československa. Pozoruhodným faktem je, že sochař Švec spáchal krátce po dostavění pomníku sebevraždu.

Největší sousoší v republice přezdívané „fronta na maso“, které mělo symbolizovat nepřemožitelnou moc Sovětského svazu a jeho satelitů, vyvolalo velkou nevoli. Všichni jeho odpůrci se však brzy, již po sedmi letech, dočkali jeho stržení. Podstavec zel desítky let prázdnotou, až po revoluci na něm bylo vztyčeno obří kyvadlo, tzv. metronom.

Kyvadlo vyrobila společnost ČKD Racionalizace na objednávku Společnosti pro Československou všeobecnou výstavu. Autorem 25 metrů vysokého metronomu je profesor VŠUP Vratislav Karel Novák. Jeho "srdce" začalo tlouct 15. května 1991.

Mnozí návštěvníci matky měst, zejména turisté, zvídavě hledí vzhůru a pátrají po osudech místa. To každou chvíli jako magnet přitahuje pozornost nejen lidí, ale také médií. Zejména v okamžicích, kdy tady působil rockový klub, vysílání zahájilo pražské Rádio 1, byl zde umístěn diskutovaný předvolební billboard ODS či svítící písmena EU. Nedávno byla přímo na metronomu vztyčena obří reklamní žiletka. Stalo se tak poprvé, co byl objekt využit ke komerčním účelům.

Autor: efa