Obchodní čtvrť na severozápadním okraji Paříže, která je plná moderních staveb rozličných tvarů, vysokých mrakodrapů a pozoruhodných soch a skulptur, si své jméno vysloužila podle bronzového památníku Obrana Paříže od sochaře Louis-Ernesta Barriase z roku 1871. První moderní budovy tzv. První generace se tady začaly stavět ovšem až po válce, přičemž žádná z nich neměřila více než sto metrů.

První skutečně vysoké mrakodrapy tady začaly vznikat až v 70. letech, jejich výstavbu ovšem na celé desetiletí pozastavila ropná krize. Od 80. let se La Défense neustále rozrůstá a dnes zabírá plochu kolem sto dvaceti tisíc metrů čtverečních. Své sídlo tady mají stovky firem, bydlí tady zhruba 30 tisíc lidí a nacházejí se tu i různá zařízení pro volný čas nebo sportovní aktivity. Každý den navíc největší evropské obchodní středisko přiláká tisíce návštěvníků Paříže, kteří do města dnes nejezdí obdivovat už jen Eiffelovu věž nebo muzea v Louvru.

Dominantou čtvrti, která je v podstatě obrovskou pěší zónou, přičemž veškerá doprava, ať už automobilová, tak hromadná se odehrává pod rozlehlou podkopanou betonovou plochou, je Velký oblouk (Grande Arche). Ten byl slavnostně dokončen v roce 1989 k dvousetletému výročí Velké francouzské revoluce.

Takzvané "Okno do 21. století" ze skla a carrarského bílého mramoru navrhl dánský architekt Otto von Spreckelsen. Jednoduchý oblouk, který navazuje v jedné linii na proslulou ústřední pařížskou osu tvořenou bulvárem Champs Elysées, měří přes sto metrů a vešel by se pod něj dokonce celý Notre Dame. Nahoru na oblouk se dá vyjet výtahem a celou čtvrť včetně velké části Paříže je odsud možné zhlédnout shůry. Navíc se zde pořádají pozoruhodné instalace a výstavy moderního umění. V pilířích bychom mohli najít kanceláře několika společností.

 

Vedle Velkého oblouku patří k nejzajímavějším součástem La Défense Palác obrany, téměř 180 metrů vysoké mrakodrapy Fiat a Elf, originální mrakodrap Manhattan nebo fontána Agam se svou hrou vody, světla a hudby.

Autor: efa