Pražský Anděl je místo, kde to skutečně žije - ne nadarmo sem situovali své příběhy mnozí literáti a filmaři, za všechny jmenujme knihu Anděl Jáchyma Topola a podle ní natočený snímek Anděl Exit režiséra Vladimíra Michálka.

Během několika posledních let tady vznikla vedle komplexu Zlatý anděl také budova Anděl city s multikinem, nákupní centrum Carrefour nebo rozsáhlá stavba Anděl Media Centrum, do níž se nedávno přestěhovalo celé vydavatelství Mafra.

Zlatý Anděl realizoval na křižovatce ulic Nádražní a Plzeňské známý francouzský architekt Jean Nouvel společně s českým ateliérem A 8000. Investorem projektu se stala nizozemská ING Real Estate.

Komplex je tvořen ze čtyř samostatných budov, které se tyčí přímo nad stanicí metra Anděl a jejichž užitná plocha je něco přes 26 tisíc metrů čtverečních. Polovina jsou kancelářské prostory, sedm tisíc metrů čtverečních zabírají prodejní plochy. Významným prvkem je šest metrů široká pasáž, která spojuje andělskou křižovatku s Bozděchovou ulicí a "náměstíčko" oživené stromy.

Hlavní konstrukci stavby tvoří železobeton, vnější plášť je pak tvořen kombinací klasických materiálů se sklem a ocelí. Běžného návštěvníka zřejmě nejvíce zaujme právě vzhled "kabátu" hlavní budovy dynamicky čnící do křižovatky.

Na čelní fasádě je totiž vyobrazena osmnáctimetrová postava anděla z kultovního filmu Wima Wenderse Nebe nad Berlínem, jenž má symbolizovat zrod stavby v místě, kde kdysi stával dům "U Zlatého anděla". Andělské téma doplňují červeným písmem psané úryvky z děl Jaroslava Seiferta, Franze Kafky, Gustava Meyrinka, Jiřího Ortena či Rainera Maria Rilkeho.

Autor: efa