Žižkovská věž je nejvyšší věží v České republice, měří neuvěřitelných 216 metrů, takže se její součástí logicky stala také rozhledna, z níž dohlédnete při dobré viditelnosti až sto kilometrů daleko. Vidět můžete třeba do Plzně, Mostu, Ústí nad Labem, Liberce, Hradce Králové nebo do Jihlavy.
Hlavním účelem stavby věže však samozřejmě nebyla rozhledna, ale televizní vysílač. Od roku 1953 zajišťoval šíření televizního signálu vysílač na Petříně, ten ovšem nesplňoval požadavky moderních technologií. Po několikaletém zvažování, kde postavit nový vysílač, bylo nakonec na přelomu 70. a 80. let rozhodnuto o Mahlerových sadech na Praze 3.
Autorem architektonického řešení stavby se stal Václav Aulický, který navrhl tři štíhlé kruhové tubusy spojené několika kabinami. Pozoruhodné pro tehdejší dobu je, že jako materiál byla použita kombinace oceli a železobetonu. Mnoho příznivců však Žižkovská věž neměla, spíše naopak. Mnoho lidí požadovalo zejména po roce 89 stavbu obřího monstra zastavit nebo ho dokonce zbourat, dlouho se polemizovalo nad jeho komunistickým odkazem. Přetřásala se také otázka negativního vlivu vysílače na zdraví obyvatel, výzkum však ukázal, že nic takového nehrozí.
Postupem času se lidé s žižkovskou "raketou" sžili. Vedle každodenního proudění zástupů návštěvníků na rozhlednu se tady konají také konference a školení a lidé si oblíbili i místní restauraci ve výšce šestašedesáti metrů. Pozitivnějšímu vnímání "obra" určitě prospěl také projekt Davida Černého Mimina/Babies. Instalace plastik černých miminek, která šplhají po tubusech věže, se před pěti lety setkala s tak velkým ohlasem, že se podařilo sehnat téměř půl milionu korun a ze sezónního projektu se stal projekt trvalý.
Autor: efa