Neobvyklá budova, kterou najdete na Rašínově nábřeží v centru Prahy, je dílem světově proslulého amerického architekta kanadsko-polského původu Franka O. Gehryho a českého architekta s jugoslávskými kořeny Vlada Miluniće. "Ten dům je bláznivější než cokoliv, co jsem předtím kdy udělal“, prohlásil o budově Milunić v jednom rozhovoru.
Jeho výrok potvrzuje nezvratný fakt, že moderní dominanta pravého břehu Vltavy vyvolala v 90. letech, kdy vznikala, ostrou polemiku mezi odbornou obcí i laickou veřejností; dá se dokonce říci, že došlo k nejrozsáhlejší diskusi v oboru. Někteří stavbu financovanou holandskou pojišťovnou Nationale Niederlanden odsuzovali, jiní ji vyzdvihovali do nebes. A Tančící dům se zařadil svou slávou na stejnou úroveň jako Pražský hrad, Chrám sv. Víta nebo Staroměstská radnice.
Budova, v níž sídlí kanceláře, luxusní restaurace a konferenční a školicí středisko, se skládá z 99 panelů, přičemž každý z nich má jiný tvar. Celá stavba, jež je zářným příkladem takzvané dekonstruktivní architektury, svým neobvyklým tvarem vybočuje z linie přilehlé zástavby. A kde se vzal její název? To je naprosto jednoduché - podle svých dvou nárožních věží, které připomínají sousoší slavného předválečného páru tanečníků Freda Astaira a Ginger Rogersové. Věže vyčnívají ven a doslova tančí po chodníku. Někdy se celé stavbě proto říká "Ginger a Fred".
Ač byl mnohými zatracován, má Tančící dům na svém kontě speciální publikaci i několik prestižních cen. Jeho autoři za něj dostali kupříkladu nejvyšší ocenění v kategorii designu v anketě amerického časopisu Time a český časopis Architekt jej zařadil mezi pět nejvýznamnějších staveb 90. let v České republice.
Autor: efa