Potřebujete mít pozemek, ať už vlastní nebo pronajatý, a pokud na něm máte přípojky inženýrských sítí, není vlastně co řešit. Mobilheimy jsou zajímavou alternativou bydlení pro mladé k celoročnímu bydlení případně k rekreačním účelům. Jsou optimální náhradou menších domků k přechodnému (mobilnímu) bydlení a také je určitě využijí například drobní podnikatelé jako malé provozovny či kanceláře.
Mobilní domy jsou určeny k rekreačnímu, přechodnému i trvalému bydlení v jakýchkoli klimatických podmínkách. Můžete se s nimi setkat v kempech u moře, ale také v horských oblastech Alp. Bydlení v mobilních domech je rozšířeno hlavně na západ od nás. V zemích jako je Anglie, Holandsko, Francie, nebo v zámoří USA, se používají hlavně tam, kde je omezena pevná výstavba. Do ČR se ve větší míře tato myšlenka dostává nyní.
Nespornou předností takové obytné jednotky jsou úspory za projektovou a stavební přípravu bez potřeby jakýchkoliv zemních prací. Mobilní dům není pevně spojen se zemí. Díky tomu nepotřebujete stavební povolení - vlastně jenom parkujete. Vzhledem k tomu, že některé případy z praxe ukazují rozdílnost výkladů souvisejících zákonů, doporučujeme proto předjednání umístění mobilního domu (který není trvale spojen se zemí) na příslušném stavebním úřadu. V případě pevného spojení mobilního domu se zemí či připojení na inženýrské sítě je třeba podat pouze ohlášení o umístění příslušnému stavebnímu úřadu.
Podobně jako karavan je mobilní dům opatřen ocelovým podvozkem s malými kolečky. Výsuvné rektifikační podpěry a odnímatelná oj (ISO 50), což je klasické závěsné zařízení za osobní auto, umožňují jeho rychlou mobilitu na krátkou vzdálenost. Podvozek, který tvoří nedílnou součást mobilního domu v případě potřeby kdykoliv v budoucnosti zajistí jednoduché přestěhování celého domu. Na rozdíl od karavanů jsou prostornější, plně zařízené moderním nábytkem v běžné velikosti a přitom kdykoli připraveny k přesunu, ať už z důvodu stěhování, zátopové oblasti nebo prodeje.
Technické údaje a základní výbava
Trendem se stávají domky, jejichž užitná plocha dosahuje až 40 metrů čtverečních. Rozměry domů se pohybují od 14 m2 do 140 m2. Tyto domy lze také libovolně uspořádat do sesta v na šířku nebo délku . Některé mobilní domy jsou již z výroby uzpůsobeny ke složení ze dvou částí do tvaru "L" nebo ze tří částí do tvaru "U".
Nejběžnější rozměr mobilního domu je přibližně 9 x 3 m. Vyrábějí se od 4 do 15 m délky a od 2,5 do 4,9 m šířky. Celková výška se pohybuje kolem 2,7 m a vnitřní lehce přes 2 m. Hmotnost se pohybuje mezi 2 až 4 tunami. Výjimkou není ani patrový mobilní dům. Například společnost Caravan Point Praha patrové mobilheimy nabízí. Zájemce ale zatím odrazuje cena, která je necelé tři miliony korun.
Nejlevnější použité sezonní mobilheimy se dají pořídit od 90 tisíc korun, nové celoroční od 400 tisíc, velké luxusní za milion i více. Ceny těch nejluxusnějších variant se pohybují kolem 1,15 milionu korun včetně DPH a vybavení nábytkem. Největší mobiheimy s plochou 40 m2 v základní výbavě nabízí například firma Sun Roler za 1 169 900 Kč. Na financování se nedá použít úvěr ze stavebního spoření, možný je však leasing nebo spotřebitelský úvěr.
Základní výbava je součástí každého mobilního domu a obsahuje ložnici, obývací pokoj a koupelnu. Ložnice jsou vybaveny postelemi, skříněmi, nočními stolky, zrcadly, konzolami se záclonami a závěsy. V obývacím pokoji bývá umístěna rozkládací sedací souprava, jídelní kout a skříňky. Dá se zde instalovat také TV, případně SAT anténa. Mobilní domy lze pořídit také bez nábytku. Zpravidla dřevěné podlahy jsou povrchově upraveny zátěžovými koberci, podlahovými krytinami z PVC nebo plovoucí podlahou. Volný prostor pod úrovní podlahy lze zakrýt podestou. Většina prodejců nabízí také dřevěné terasy nebo verandy se schůdky, které dodají mobilheimu zabydlenější ráz.
Na rozdíl od karavanů mívají mobilheimy obvykle sedlovou střechu s okapy. Střecha je většinou kryta hliníkovým nebo pozinkovaným plechem, příp. ocelovou krytinou ve tvaru střešních tašek. Díky tomu do domků neteče a zaručuje jim to životnost 30 až 50 let. Vytápění funguje na propan-butan nebo elektro, ohřev vody zajišťuje plynová karma nebo elektrický průtokový ohřívač a o vaření a pečení se postará plynová sporák s troubou. Domy disponují kompletními rozvody elektroinstalace, vody a odpadů.
Vnější povrchová úprava boční stěny bývá z lakovaného hliníkového plechu nebo plastových palubek z Canexelu, pod nimiž se nachází pěti - až deseticentimetrová vrstva minerální vlny nebo styroporu. Na vnitřní straně stěny může být obklad z tapetované překližky, sololitu či jiných obkladových materiálů. Rám domu je tvořen obyčejně z ocelových profilů a jeho součástí je už zmiňovaný manipulační podvozek a oj s přípojným zařízením.
Několik užitečných rad
Rozhodně promyslete, zda potřebujete mobilní dům k celoročnímu užívání nebo jen na letní sezonu. Nejde však jen o vytápění, protože většinou jde o velmi kvalitní vytápění včetně zateplení i u sezonních mobilních domů. Nezapomeňte na vyšší náklady za spotřebu tepla a horší zabezpečení. Největší problém vzniká v zimním období se zamrzáním rozvodů vody či odpadu, které jsou u celoročních domů většinou vyhřívány spirálou s termostatem a u sezonních speciální izolace na rozvodech s vyhříváním chybí.
Rovněž je vhodné požadovat po prodejci usazení mobilních domů na určeném místě, které nebývá v ceně. Také transport za příznivé ceny nebývá u prodejce samozřejmostí. I když mají mobilheimy kola, nelze je převážet po silnici za automobilem, stěhují se na návěsu tahače. K nakládce a vykládce je někdy třeba i jeřáb. Při koupi „bazarového" mobilního domu věnujte pozornost tomu, odkud je dům dovezen, několikaleté působení např. u moře zrychluje korozi na nosných částech domu oproti mobilním domům umístěným ve vnitrozemí.
V našem právním systému nejsou mobilheimy vnímány jako domy, ale jako vozidla pro volný čas. Rozhodnout se pro mobilní dům znamená získat možnost vyhnout se většině omezení, která se novostaveb týkají. Nemusíte se vzdávat představy o bydlení v zátopových oblastech, kde se stavět nesmí. Můžete si koupit nebo pronajmout od starousedlíků část pozemku i tam, kde je jinak "sehnat místo" v podstatě nemožné.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: Mobilheim Centrum CZ