Zdroj: pexels.com / Thirdman
Od první myšlenky až po kolaudaci
Pokud jste se rozhodli pro stavbu nového domova, určitě už víte, že se jedná o komplexní proces, který se sestává z mnoha kroků. Na samém začátku je nezbytné ujasnit si vlastní očekávání, stanovit maximální rozpočet a promyslet možnosti financování. Podstatné také je podrobně si projít projekty domů, které by naplnily všechny vaše představy a dokonale pasovaly na váš pozemek. Následuje sepsání podrobného plánu, a to jak finančního, tak časového a nakonec vyřízení potřebného stavebního povolení.
Po této pečlivé přípravě následuje samotná stavba. Její průběh se liší v závislosti na tom, zda dům stavíte svépomocí, nebo jste se vydali cestou bydlení na klíč. K dalším faktorům, které ovlivňují průběh stavby, patří také druh použitých materiálů, náročnost projektu a množství pracovní síly. V případě, že celý průběh dovedete do úspěšného konce, je na řadě kolaudace.
Ve zkratce jde o povolení od stavebního úřadu, že vaši stavbu můžete využívat k předem stanovenému účelu, například k bydlení. Délka kolaudačního řízení se odvíjí především od toho, zda vám stavební úřad povolí užívání stavby hned, nebo bude nezbytné odstranění zjištěných nedostatků.
Zdroj: pexels.com / Tima Miroshnichenko
Průběh kolaudace
Kolaudaci předchází podání žádosti o kolaudační souhlas doručený příslušnému stavebnímu úřadu, který má 15 dní na určení termínu kontrolní prohlídky. Na ní se zpravidla účastní zástupce stavebního úřadu spolu se stavitelem a vlastníkem stavby. Kromě toho, že se kontrola zaměřuje na to, zda stavba odpovídá povolení a projektové dokumentaci, zkoumá také bezpečnost dokončené stavby. Ta by neměla ohrožovat život a zdraví či negativně ovlivňovat životní prostředí.
Ve výsledku se můžete setkat se dvěma různými typy rozhodnutí. Stavební úřad může do 15 dnů od prohlídky domu vydat kolaudační souhlas, kterým buď povolí stavbu k užívání, nebo zahájí kolaudační řízení.
Rozhodnutí o zahájení kolaudačního řízení vydává stavební úřad v případě, že je nezbytné odstranění zjištěných nedostatků na rodinném domě. V závislosti na rozsahu oprav následuje několik kontrolních prohlídek, jejichž cílem je ujištění se, že jste nedostatky odstranili.
Po závěrečné kontrolní prohlídce získáte finální kolaudační rozhodnutí. To může užívání stavby povolit, zamítnout, případně určit omezení provozu stavby.
Zdroj: pexels.com / Anete Lusina
Co je třeba si nachystat ke kolaudaci domu?
Kromě toho, že k žádosti o kolaudační souhlas jste povinni také přiložit všechny příslušné podklady pro kolaudaci, připraveni musíte být také v den samotné prohlídky. Nezapomeňte si nachystat:
- projektovou dokumentaci skutečné realizace stavby,
- zaměření skutečného osazení stavby,
- kopii stavebního deníku,
- revizní zprávy.
- PR článek -