Kámen měl pro lidstvo vždy velký, až mystický význam. Majestátní kamenné stavby stály na vrcholu mnoha civilizací, kámen sloužil jako zbraň i jako plocha k záznamu informací či k realizaci nejstarších umělců. Kámen je materiál z nitra Země, utvářený složitými procesy, jejichž sílu si jen těžko dokážeme představit. Tento obdiv a respekt ke kamenům zůstal ve většině z nás hluboce zakořeněn. Proto také působí kamenná dlažba na mnoho lidí tak příjemně a přirozeně.

Její použití je všestranné, od příjezdových cest přes zahradní chodníčky a dvorky až po interiéry. Přírodní rozmanitost kamene zajišťuje, že každá aplikace bude jedinečná a originální. Dle druhu použité horniny se nám nabízejí různé mechanické vlastnosti a poměrně široká škála barev a povrchů. Mezi nejčastěji používané patří žula, rula, porfyr, andezit, pískovec, křemenec, vápenec, břidlice, čedič aj.

Zásadní pro vzhled dlažby bude rozhodnutí, zda použít kámen pravidelně tvarovaný nebo volně lámaný. Slovo „pravidelně“ je ovšem třeba brát z rezervou, jednotlivé dlaždice nikdy nebudou dokonale stejné, jako např. u litého betonu. To sice může trošku ztěžovat pokládku, ale jinak to vůbec není na škodu – výsledek aspoň má opravdu přirozený nádech. U nás zřejmě nejrozšířenější formou aplikace kamenného dláždění jsou známé žulové kostky čili „kočičí hlavy“. Jejich použití se však určitě neomezuje jen na velké plochy a cesty měst, i příjezd ke garáži rodinného domku nebo dvorek jimi vydlážděný vypadají dobře. Kromě žuly si můžete pořídit i dlažbu z mnoha jiných druhů kamenů, je dokonce možné nechat si z nich vyřezat a položit obrazec, mozaiku apod. Kamenná dlažba je nepochybně velmi atraktivní a zároveň praktická.

Ještě mnohem více „přírodněji“ ovšem vypadá dlažba z volně lámaného nebo štípaného kamene. Při pokládce (většinou do betonové mazaniny, nebo jen volném položení do štěrkopískového lože jako u běžné dlažby, eventuelně do speciálního tmelu) se pak postupuje tak, že se hledají vhodné, alespoň zhruba navazující kusy – takové puzzle ve velkém. Výsledek opravdu stojí za to. Dle použitého materiálu se dá dosáhnout vzhledu impozantně chladného (neleštěný mramor apod.), příjemně teplého (např. pískovec) nebo leskle luxusního (břidlice aj.).

Kromě zajímavého vzhledu má dobře provedená kamenná dlažba vysokou pevnost, mrazuvzdornost, odolnost povětrnostním vlivům i různým chemikáliím a ve svém důsledku prakticky neomezenou životnost. I když se to nezdá, ani údržba není příliš náročná. Není to však nic pro ty, kteří mají rádi „námořnicky“ lesklou a vypulírovanou podlahu.

Velmi dobře a harmonicky vypadá přírodní kámen v kombinaci se dřevem. Na kamennou dlažbu proto patří dřevěný nábytek, který se sem hodí jistě lépe než plastový. Obdobně to platí pro ploty atd. Další možností je kombinace s kovem, nejlépe hruběji kovářsky zpracovaným a černěným. Dlažba z přírodního kamene každopádně dodá místu přírodní vzhled, individualitu a přirozenou duši.

Text: Michal Hamšík

Foto: archiv firmy Stone Trade