Historie loftů spadá do 60. let minulého století. Fenomén vznikl v New Yorku, konkrétně ve čtvrti Soho, kde bohémští umělci začali obývat opuštěné tovární haly. Zatímco v tehdejší době se hudebníci, spisovatelé, básníci a herci stěhovali do vybydlených fabrik zejména díky tomu, aby ušetřili, jelikož nemuseli platit nájemné, během krátké doby se z pozoruhodného typu bydlení stala naopak vysoce nákladná záležitost a bydlení pro doslova horních deset tisíc.

Dnes se přestavbou starých průmyslových objektů, které tak nejsou určeny k záhubě, zabývá celá řada architektů, pro které je taková práce obrovskou výzvou, neboť je v ní nutné spojit staré a moderní architektonické trendy a jelikož se jedná o prestižní záležitost.

Lofty se staly natolik oblíbeným typem bydlení, že se mnohdy z nedostatku starých továren a domů s velkými půdami přímo stavějí i zbrusu nové loftové projekty. Ne každý si ovšem takový byt může pořídit, v kolébce loftového bydlení, New Yorku, stojí takový obydlený ateliér i přes milión dolarů. A "mastný" je i pouhý pronájem, proto v nich často bydlí movití sportovci a celebrity. Loft dnes zkrátka představuje luxusní alternativní zboží pro náročné.

V Praze, kde už se lofty na několika místech v posledních letech také objevily (mezi nejznámější patří Nuselský mlýn nebo Lofty Palmovka), jsou ceny v porovnání se zahraničím o dost nižší, i tak si je však mohou dovolit zejména bohatí podnikatelé nebo lidé ze šoubyznysu. Většinou o ně jeví zájem mladé bezdětné páry, ale výjimkou není ani loft uzpůsobený k bydlení rodiny s dětmi.

Cena za metr čtvereční se pohybuje v Česku nezřídka přes 50 tisíc korun za metr čtvereční, pokud se objekt nachází blízko centra, jak tomu většinou je, jde o částku ještě mnohem vyšší. Když si uvědomíte, že podlahová plocha takového bytu činí minimálně 80 až 100 metrů čtverečních, je to poněkud závratná cena. Na druhou stranu, lofty jsou investicí, která se určitě vyplatí - o peníze uložené v takovém typu nemovitosti určitě nepřijdete.

Autor: efa