Nová omítka jako fasáda aneb make-up vašeho domu
Nejčastější využití omítky je použít ji jako fasádu domu. Na trhu najdete široké množství omítek, které se k tomuto účelu nabízí. Všechny mají společný prvek- písek a pojivo. Nejčastěji se jedná o vápno, sádru nebo cement. Když smícháte omítku s vodou, vznikne tvrdá slupka, která je maximálně paropropustná. Její nevýhodou je vysoká nasákavost, proto musíte omítku ještě ošetřit dodatečným nátěrem. Důležité je, aby tento nátěr byl omyvatelný, protože omítky jsou náchylné k zašpinění. Pokud stavíte dům a jedná se o první omítku na něm, doporučuji použít tzv. omítku disperzní. Díky tomuto druhu omítky dosáhnete maximální vodoodpudivosti fasády a taková omítka je tenká, pružná, nemusíte ji ošetřovat dalším nátěrem, lze ji namíchat v různých odstínech a navíc odolává atmosférickým vlivům. Jako pojiva se u disperzní omítky používají různé druhy pryskyřic. Pokud se jedná o rekonstrukci staršího domu, dejte přednost silikátovým omítkám, které mají jako pojivo dráselné vodní sklo. Takové omítky propouští vodní páru, jsou hydrofobní a můžete je koupit v různých odstínech. Pokud hledáte omítku na fasádu domu, který se potýká se zemní vlhkostí, sáhněte po sanační omítce. Tato omítka má ze všech největší paropropustné vlastnosti, takže voda se ze zdiva vypaří velmi rychle a na domu se neobjeví žádné nežádoucí skvrny, soli, plísně atd.
Stará jako nová…
I starou omítku můžete opravit tak, že bude vypadat jako nová. Nejdříve zjistíme, jak moc je původní omítka poškozená. Stačí, když poklepete kladívkem na zeď. Pokud je zeď zpuchřelá, budete ji muset oklepat celou až na cihly a teprve potom zeď znovu omítnout. Pokud bude omítka na velké části zdi pevná, využijte ji jako základ. Nejdřív špachtlí nebo ocelovým kartáčem seškrábejte všechny vrstvy malby. Abyste předešli dalšímu praskání staré omítky, potáhněte ji tzv. perlinkou, docílíte tak zpevnění. Perlinku na zeď upevníte speciálním lepidlem. Potom na povrch natáhněte jemnou tzv. fajnovou omítku. Kvalitní nanesení perlinky a jemné omítky je velice náročné a proto doporučuji přenechat tuto činnost raději odborníkům.
Dekorativní omítka
Podle velikostí granulí přídavného materiálu rozdělujeme omítky na třecí, válečkové nebo strukturální. Omítky také dělíme podle charakteru přídavných pojidel na minerální nebo syntetické. Při nanášení dekorativní omítky musí být zeď naprosto čistá beze zbytků staré malby nebo tapet. Dekorativní omítka se nanáší ve velmi tenké vrstvě, proto i povrch zdi musí být pečlivě zarovnán. Podle druhu podkladu vyberte speciální emulzi, která vám zajistí dlouhou životnost omítky. Dekorativní omítku nanášejte a roztírejte čistým, nerezovým hladítkem. Vaší fantazii se přitom meze nekladou. Pouze mějte na paměti, že dekorativní omítka rychle ztvrdne, proto nebudete mít času nazbyt. Výhoda dekorativní omítky je její tvrdý a odolný povrch, dále její schopnost ,,dýchat“, tzn. přijímat a vydávat vlhkost. Nevýhodou je, že dekorativní omítka doslova pohlcuje prach, takže se brzy zašpiní. Naštěstí dekorativní omítka je omyvatelná, stačí lehce vyčistit jemným kartáčem její prohlubiny v omítkové ploše a potom ji omýt vodou. Nezapomínejte, že ani dekorativní omítka není navždy. Musíte se o ní starat a každý třetí až čtvrtý rok ji musíte znovu obnovit a natřít.
Nepodceňujte vhodný výběr omítky a dodržujte pravidla, jak o ni pečovat. Zajistíte tak vašemu domu estetickou a kvalitní tvář na několik let.
Autor: Irena Ševelová
Foto: archiv firem