Co je to sádrokarton? Jedná se o sádrovou hmotu slisovanou mezi dva hrubé kartony papíru. Některé desky potom mohou mít jádro napouštěné silikonem. Ty se využívají v místnostech vystaveným vodě a větší vlhkosti. Aktuálně je sádrokarton nejvyužívanějším a nejsnáze dostupným řešením suché výstavby. Velkou výhodou je bezesporu jeho snadná tvarovatelnost, pevnost, dobré izolační schopnosti, poměrně dlouhá životnost a velice snadná instalace. Pokud však budete chtít na sádrokarton použít cokoli obsahující vápno, silikáty (včetně disperzních silikátových barev) a vodní sklo, neuspějete. Před malováním je nutné sjednotit savost povrchu a provést penetraci. Také se připravte na velkou spotřebu barvy. A samozřejmě spoustu prachu, která jeho úpravu doprovází.
Jaké alternativy sádrokartonu tedy můžete využít? V první řadě je třeba si ujasnit, k čemu, do jaké místnosti a k jakému účelu budou příčky, stěny a stropy sloužit.
Napínané stropy a stěny
Napínané stropy a stěny mohou být příjemným zpestřením interiéru. Pokud se vaši sousedé rádi koupou a čas od času se vám tak strop pozvolna mění v bažinu, jsou napínané stropy velice vhodným řešením vašeho problému. Díky speciální technologii, při níž se zpevněné tenké plátno pokrývá polymerními směsmi, jsou schopné udržet až 100 l vody na 1 m2. Strop se při takovém zatížení samozřejmě deformuje, deformace však zmizí okamžitě po odstranění tekutiny. Montáž stropu je u napínaných stropů hotová za týden. Dalším plusem je ekologická nezávadnost a výběr ze široké škály barev. Pro náročné se dodávají i s aplikací vlastního obrázku nebo vzoru. Design tak lze, na rozdíl od sádrokartonu, přizpůsobit interiéru a odpadá řešení toho, kterou barvu použít a jak ji namíchat, aby nám ladila s místností či vybavením. Díky napínanému stropu lze také opticky zvětšit i velmi malou místnost, lesklá fólie totiž odráží až 85 % světla. Kdo by naopak nechtěl napínaný strop přiznat, může sáhnout po matné nebo saténové fólii, kterou nerozezná od štuku nebo sádrokartonu ani oko odborníka. Povrch stropu je navíc ideálně rovný. A pokud vás vytopí sousedi, nemusíte se bát, barva vydrží a nebude zapotřebí strop jakkoli opravovat. A jako příjemná třešnička na závěr, zatímco u sádrokartonu se již po dvou až třech letech začnou objevovat praskliny, napínané stropy vydrží okolo dvanácti let.
Napínaný strop je velmi efektní alternativou sádrokartonu. Foto: napinanestropy.com
Polystyren betonové desky
Chcete-li zateplovat podkroví, můžete využít Styrcon. Jedná se o nehořlavou tepelnou izolaci s poměrně širokým využitím. Desky jsou tvořeny směsí polystyrenového granulátu a cementu. Zatímco cement dodává celku dostatečnou pevnost, pórovitý polystyren zabezpečuje vysokou paropropustnost. Nebezpečí vlhnutí zdiva, vzlínání vody a vzniku plísní je tak omezeno na minimum. Sádrokarton by v podkroví příliš dlouho nevydržel kvůli hromadící se vlhkosti. Makropórovitost mezi granulemi polyesteru způsobuje, že se vlhnoucí zdivo spíše vysuší. Použití cementu také tlumí výkyvy v rozměrech, takže zatímco špatně instalovaný sádrokarton vám začne brzy praskat, Styrcon je tvarově stálý.
Polystyren betonová deska Styrcon určená k vnitřnímu zateplení vlhkého zdiva v interiéru. Foto: KABE Farben
Obkladové panely
Obkladové panely, např. CLICWALL®, se vyznačují jednoduchou instalací a údržbou. Vnější vrstva je odolná proti poškrábání a omyvatelná. Je to bezspárové řešení, které váš interiér může obohatit nejen širokým spektrem barev, ale i navazujících vzorů. Panel je ze tří vrstev – vnější vrstvy tvoří dekorativní melaminový papír, tu vnitřní MDF deska. Každý panel má potom na jedné straně drážku a na druhé perko. Díky tomuto systému do sebe snadno zapadnou (odtud název Clicwall – nacvakávací zeď). Jako jistá nevýhoda se můžou jevit zvýšené nároky na skladování. Desky je zapotřebí uskladnit naležato při dané teplotě a vlhkosti. Také je nevhodné panely používat v místnostech s vyšší vlhkostí. Oproti sádrokartonu je instalace mnohem snazší a v moderních interiérech designově zapadnou lépe.
Montáž panelů Clickwall je velmi rychlá a jednoduchá. Foto: Clickwall
Sádrovláknité desky
Sádrokartonáři ví, že fermacell je lepší “sádroš”
Sádrokartonu velice podobné jsou sádrovláknité desky FERMACELL. V hlavní roli je opět sádra a papír, v tomto případě však jde o papírová vlákna, která zpevňují sádrové jádro. Tím je odstraněn jeden z problémů sádrokartonu, tvorba prasklin při nesprávné instalaci. Využít jej lze i ve vlhkých místnostech. Stejně jako sádrokarton se pak vyznačují snadnou instalací, odolností, dobře izolují a snesou vysoké zatížení. Závěsné police, skřínky nebo obrazy po babičce tak vydrží ve vertikální podobě bez toho, abyste museli vymýšlet důmyslné konstrukce. Desky seženete ve velkém formátu, vyrábí se však i v praktickém 150 x 100 cm, takže jej lze použít i na stropní podhledy, na úzkých schodištích a v těsnějších prostorách.
Desky Fermacell Foto: Fermacell
Ekopanely
Pokud jste ekologicky zaměřeni, mohly by vás zaujmout slaměné lisované ekopanely. Ty se nejčastěji využívají při stavbě nízkoenergetických a pasivních dřevostaveb a nulových domků. Jejich hlavní výhodou je akumulace tepla, která výrazně snižuje náklady na vytápění a poměrně příznivá cena. Jádro tvoří sláma lisovaná za vysokého tlaku, která je obalena recyklovanou lepenkou. Montáž je velice rychlá, panely se spojují pomocí sponek a šroubů, nejsou zapotřebí žádné speciální přípravy ani prostředky. Navíc si zákazník si sám určí velikosti panelů, takže odpadovost je minimální. Vysoká odolnost proti mechanickému poškození je samozřejmostí (a je také několikanásobně vyšší než u sádrokartonu). A obrovským plusem je, že ekopanely lze upravit pouze za použití ručního nářadí. Nicméně je zapotřebí dobré ochrany proti vodě.
Ekopanely jsou vyrobené z lisované slámy. Foto: Ekopanely CZ
OSB desky
Použití osb desek v interiéru – stěny, podlahy i zajímavý nábytek
Již tradičním řešením je například použití OSB desek, které jsou však velice těžké a rády vlhnou, různých plechových forem, které mají mizernou izolaci tepelnou i akustickou anebo třeba keramiky. Instalace je nicméně poměrně náročná, cenově nákladná a většině řemeslníků se do ní nechce. A zapomenout nelze ani na dřevo, které má širokou škálu využití. To vypadá krásně, akumuluje teplo a jde výborně opracovat, nicméně vaše peněženka se poněkud zapotí. A je zapotřebí i pořádná impregnace.
- lub -